EBBEN A CIKKBEN
011. Hogyan indultál el a fodrász pályán?022. Ennek köszönhetően a versenyzést is megszeretted?033. Mikor került az életedbe a Wella Professionals?044. Ezt az időszakot a fodrászat aranykoraként emlegetik. Te is így látod ezt?055. Mi történt ekkor, ami miatt megváltozott a fodrászat helyzete?066. Hogy látod most a szakmát?077. Térjünk vissza a Wellához. Egy ideig a Wella Friseur Service vezetője voltál. Mi volt ez pontosan?088. Hosszú ideje vezetsz sikeres szalont. Mit gondolsz, mi a titka a sikeres szalonvezetésnek?099. Egy kis családi háttér: a gyermekeid autóversenyzéssel foglalkoztak és nem sokára megszületik az unokád. Hogyan befolyásolják ezek a tényezők a szakmai életedet?1010. Milyen szakmai tervek foglalkoztatnak jelenleg?Bauer Tamás a Wella Friseur Service vezetője volt, emellett pedig hosszú ideje vezeti sikerrel a szalonját. Őt kérdeztük most a fodrászat aranykoráról és jelenlegi helyzetéről!
1. Hogyan indultál el a fodrász pályán?
Édesanyám és nagymamám is fodrász volt. A fő motivációm azonban nem ez volt, hanem az, hogy a fodrásziskolába 750 lány járt. Én még abban a rendszerben tanultam, hogy egy évig férfi fodrászatot, majd két év női fodrászatot tanultunk. A férfi fodrászat kategóriájában rendeztek egy versenyt, amin harmadik helyezést értem el. Ez aztán egy nagy löketet adott az egész pályámra nézve.
2. Ennek köszönhetően a versenyzést is megszeretted?
Természetesen igen: a versenyeket, a felkészülés hangulatát, a sikert és a csapathoz való tartozást. Együtt kaptuk meg a lehetőséget arra, hogy fejlődni tudjunk a szakmában, ez összerázott minket, és nagyszerű embereket ismertem meg.
3. Mikor került az életedbe a Wella Professionals?
A Wella, mint márka a 90-es évek elején érkezett meg Magyarországra. Az első koncepciójuk az volt, hogy olyan fodrászokat kerestek, akik már valamit felmutattak a szakmában. Ekkor még versenyeztem és a Magyar Fodrászválogatott kerettagja voltam, ezért keresett meg a cég, így indult az együttműködés.
4. Ezt az időszakot a fodrászat aranykoraként emlegetik. Te is így látod ezt?
Én egy kissé későbbre datálnám ezt a korszakot, a 90-es évek közepén kezdett a Wella növekedni, később pedig a piacvezető pozíciót is megszerezte. A többi cég is erőteljesebb jelenlétbe kezdett és komoly támogatásokat kaphattak a szakemberek. Ez az időszak a 2000-es évek közepén ért véget, de természetesen számításba kell venni azt, hogy mindenki másképp és máskor élte meg a saját sikereit. Mindenki számára más lehet az aranykor.
5. Mi történt ekkor, ami miatt megváltozott a fodrászat helyzete?
Ha cégszinten nézzük a dolgokat, azt gondolom, hogy egy kissé minden cég bezárkózott. Mindenki saját rendezvényeket kezdett tartani, nem gondolták szükségesnek azt, hogy közös, nagy volumenű rendezvényeket tartsanak. Az volt az alapgondolat, hogy mindenki kialakította az ügyfélkörét, innentől kezdve pedig senki nem gondolkozott nagy egységként.
Az egyes szakemberek nem változtak, a fodrászok ma is igyekeznek a legjobb tudásuk szerint dolgozni a szalonban és a színpadon egyaránt. A kérdés az, hogy ezt milyen koncepcióban tudják megvalósítani. Ma már nem jöhetne létre egy ilyen aranykor, mert mások az igények és az elvárások is. Meglátásom szerint a szakmai minőségből nem szabad lejjebb adnunk a saját és a vendégek érdekében.
6. Hogy látod most a szakmát?
Az izolálódás erősödött, illetve megjelent egy másik nézőpont is: az internet. A világhálón minden információ sokkal könnyebben és gyorsabban is elérhető. Nem kell megvárni az oktatási szezont, látszólag nem szükséges személyes oktatásokra járni.
Ennek természetesen megvan az előnye és a hátránya is. Az internet valóban képes ugyanazt nyújtani tartalmilag, de emberileg és az élmény, valamint a tapasztalat szintjén alulmarad.
7. Térjünk vissza a Wellához. Egy ideig a Wella Friseur Service vezetője voltál. Mi volt ez pontosan?
A Wella Friseur Service voltaképpen a cég oktatási divíziója volt. A német tulajdonú Wellánál nagy hangsúlyt fektettek a hármas egységre: értékesítés, marketing, oktatás. Ennek a háromnak mindig stabil lábakon kellett állnia és minden partner számára elérhetőnek kellett lennie. Fontos, hogy a minőségi anyagok mellett olyan információkat is adjunk a partnereknek, amelyekből mindent megtudhat a szakember és azonnal használhatja is a szalonban a saját vendégkörét is edukálva. Ebbe bele tartozott akkoriban a szalonoktatás is, a kisebb stúdiórendezvények, szemináriumok és a nagyobb rendezvények is.
8. Hosszú ideje vezetsz sikeres szalont. Mit gondolsz, mi a titka a sikeres szalonvezetésnek?
Nyilván mindenki a saját tudása szerint végzi a dolgát, de a vendégek szeretetét nagyon fontosnak tartom. Az is hasznos, ha a szalonba minél több pénzt visszaforgatunk és folyamatosan fejlesztjük, hiszen így a vendégek is folyamatosan minőségi szolgáltatást kaphatnak.
9. Egy kis családi háttér: a gyermekeid autóversenyzéssel foglalkoztak és nem sokára megszületik az unokád. Hogyan befolyásolják ezek a tényezők a szakmai életedet?
Az autóversenyzés az elmúlt 10-15 évben volt jelen az életünkben. A hétvégi versenyzések során a technikai hátteret én biztosítom a fiam és a lányom számára a helyszínen is. Ezt egyáltalán nem szoktam összekapcsolni a szakmai életemmel, összehasonlítani sem tudom a két tevékenységet. Az autóversenyzés a családdal együtt töltött időről szól. Ugyanakkor mindkettőben meg tudom találni a kreativitást és a pontos munkát.
Az unokámat már nagyon várjuk, az orvosok szerint már bármelyik pillanatban megérkezhet hozzánk, de egyelőre jól érzi magát odabent. A családdal töltött idő ezáltal tartalmasabb lesz, de a mindennapokon egyelőre nem tervezek változtatni. Óraszám tekintetében jelenleg is teljes állásban dolgozom, ám ez egy-egy teljes műszakban valósul meg. Hetente háromszor dolgozom, reggel 7.30-tól este 9-ig. A többi napon a feleségem és az ő csapata dolgozik. Ennek az az előnye, hogy a szalon nincs annyira tele, amit a vendégek a járvány óta nagyon díjaznak. Az utóbbi években előtérbe került a privát szféra védelme, ami a szolgáltatásban fontosabb, mint bárhol máshol.
10. Milyen szakmai tervek foglalkoztatnak jelenleg?
Szeretnék továbbra is minél több információra szert tenni a szakmát illetően, minél tovább dolgozni erőben és egészségben, és figyelni a következő generáció fejlődését.
Képek: Bauer Tamás
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)