EBBEN A CIKKBEN
01Folyamatos megújulás – 3+1 lépés02A munka élvezete03Új területek megismerése04Képzések05Szakmai alázatTalán minden fodrász hallotta már, hogy folyamatos fejlődés és megújulás nélkül nagyon nehéz megtalálni önmagunkat a szakmában. Bármennyire is közhelyes ez a mondat, valljuk be, van igazságtartalma. Azonban sokkal könnyebb kimondani, mint megvalósítani. Most igyekeztünk összeszedni néhány olyan lépést, amely minden fodrászt elindíthat a folyamatos fejlődés és megújulás felé.
A tanácsok azonban tőlünk kevésbé hitelesek, így olyan fodrászok gondolatait hoztuk el, akik már sok mindent letettek az asztalra, a szakma legendái, vagy éppen hosszú karrierjük mintaként szolgálhat bárki számára.
Folyamatos megújulás – 3+1 lépés
A munka élvezete
Az első, és talán legfontosabb tulajdonság, ha meg akarunk újulni, hogy élvezzük, amit csinálunk. Ha a mindennapi munka során nem kap elég szerepet a szakma élvezete, akkor sem fejlődni, sem megújulni nem fogunk tudni. Az egyik legjobb példa erre Hajas László, aki már elérte azt, amit a szakmában el lehet érni, és rengeteg mindent látott már, az alkotás öröme mégis mindig hajtja:
„Leginkább az alkotás motivál, hiszen számomra minden haj, minden frizura és minden vendég egy alkotás, és a munkámmal örömet tudok szerezni másoknak. Csak az álljon fodrásznak, aki szeret emberekkel foglalkozni. Ez elengedhetetlen.
A motivációhoz a folyamatos inspiráció is szükséges. Otthon az interneten böngészve is keresem, hogy mi inspirál: szép munkák, színek és kontyok. Folyamatosan látok ötleteket, amiket meg lehet valósítani. Nagyon színes ez a szakma: rövid haj, hosszú haj, színek, formák.” – nyilatkozta a mesterfodrász a Fodrász válaszol sorozatunk egyik első részében.
Új területek megismerése
A megújulás és a fejlődés útján, fontos, hogy megismerjük a szakma minden területét. Merjük belevágni a fejszénket olyasmibe is, amitől korábban féltünk, hiszen minden csupán gyakorlat kérdése. Ha pedig hosszabb idő után is azt érezzük, hogy valami nem illik hozzánk, még mindig abbahagyhatjuk.
Ilyen terület lehet például a fonás vagy az alkalmi frizurák készítése, amitől még mindig sok fodrász megretten. Tombácz Zsuzsa szerint azonban minden konty egy új lehetőség:
„Minden konty egy új lehetőség arra, hogy különleges frizurát készítsek, és a vendégeim számára igazán egyedi megjelenést alkossak. Ez a kategória sokkal nagyobb tered enged a kreativitásnak, a látványnak. Ez jelenti a legnagyobb kihívást ezen a területen.”
Sarkady Lívia pedig így nyilatkozott a kontyfésülésről:
„Vannak fodrászok, akiknek idegen terület a konty, nem tudják, hogy hogyan álljanak neki, mit szeretnének alkotni. Ezzel nincs is semmi gond, ezért vannak a szakmai képzések. Amikor a vendégek hozzák a képet, a fodrászok többsége megijed. Nem megijedni kell, csak nekikezdeni. A vendégnek a végeredmény számít.”
A Matrix oktatófodrásza szerint a félelem leküzdésének legjobb módja a továbbképzéseken való részvétel, ezzel pedig meg is érkezünk következő pontunkhoz!
Képzések
A fodrászképzések valóban nagyon fontosak, hiszen nem csak félelmeinknek szabhatunk korlátot velük, hanem inspirálódhatunk és kapcsolatokat is építhetünk. Ezt kulcsfontosságúnak tartja Hajdu-Bajkai Mariann mesterfodrász is:
„A különböző rendezvények és képzések nem csak a fejlődést biztosítják, hanem inspirálnak és lehetőséget adnak a kapcsolatépítésre is. Ezek nagyon értékesek lehetnek minden fodrász számára. Az elkötelezett kollégákkal való találkozás szintén inspiráló és lelkesítő élmény. Mindezek a képzések azért is voltak fontosak számomra, mert szerettem volna mestervizsgát tenni, ami végül sikerült is.”
Sokan vannak olyanok is, akik kiégnek a szakmában és akár eljutnak a szakmaváltás gondolatáig is. Fátrai Krisztina erre az esetre is a képzéseket ajánlja:
„Szerintem azért is éghetnek ki a fodrászok, mert nem találnak újat a szakmájukban. Ennek azonban egyetlen oka van: nem mennek képzésre. Egy oktatás rengeteget segít, ha úgy érzem, tele a hócipőm. Új gondolatok, új impulzusok érnek és megfordul velem a világ. Ehhez azonban az is kell, hogy szeresd a szakmát. Mindenre gyógyír lehet, ha kilépsz a komfortzónából, a kiégés miatt nem kell szakmát váltani.”
Szakmai alázat
Ezt a kifejezést is rengetegszer halljuk. Szakmai alázat és a vendégek szeretete nélkül nem lehetünk nyitottak az újdonságokra, így nem is újulhatunk meg és nem fejlődhetünk igazán. Most összeszedtük néhány sok évtizede a pályán lévő fodrász tanácsát ahhoz, hogy jobban megértsük mit is jelent ez valójában:
„…alázatosnak kell lenni, mert amivel dolgozunk, azt ápolni kell. A vendéget, az embert nagyon kell szeretni. Ez pedig nem illem vagy udvariassági kérdés, ezt szívből kell csinálni.” – Nagy Bertalanné
„Ebben a szakmában tisztelni és szeretni kell az embereket. Számomra ez az élet értelme. A legnagyobb örömöm, ha lemehetek az üzletbe dolgozni. Bár ez csak hetente egyszer vagy kétszer történik meg, de ha a lábam nem fájna, mindig ott lennék. Ma is igyekszem helyt állni, ha a vendégeknek szüksége van rám. A szakmát emberi szinten is szeretni kell.” – Horváth Jenőné Manyika
Reméljük, hogy ezek a tanácsok sokakat elindítanak a fejlődés és a megújulás útján!
Képek: Sarkady Lívia, Nagy Bertalanné
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)