Keresés

Csernek Szilvia: "Egy élet munkája van a vendégek frizuráján!"

A fodrász válaszol sorozat vendége Csernek Szilvia!

Csernek Szilvia színes pályát tudhat magáénak. Dolgozott az egyik legnagyobb tévécsatornánál, most pedig a Wella Professionals oktatófodrásza és versenyzsűri. Pályájának főbb állomásairól és a mai szakmáról kérdeztük.

1. Miért lettél fodrász?

Dísznövénykertész szerettem volna lenni, de a kertészeti szakközépiskolába nem vettek fel túljelentkezés miatt. Nagyon gyorsan ki kellett találnom, hogy mi legyek, ami persze nem sikerült. Édesapám úgy döntött, hogy ahol kinyílik a pályaválasztási könyv, az lesz belőlem. Így aztán fa-fémmegmunkáló, fodrász és fogorvos közül választhattam. A választás pedig a fodrászra esett.

2. Voltak elképzeléseid a szakmáról? Az iskolában, gyakorlaton aztán beváltak ezek?

Az igazi nehézség csak ezek után következett, ugyanis bal kezes vagyok. A felvételin nulla pontot kaptak a bal kezesek, így csaltam a felvételin. Ez aztán persze a műhelygyakorlat alatt kiderült, ki is tettek az iskolából. Némi értekezés után visszavettek, de mindent meg kellett tanulnom jobb kézzel. Az oktatóm Szombati Ferenc azonban azt mondta, hogy ő már látott balkezes fodrászt dolgozni, próbáljam meg. Így aztán a vizsgát már bal kézzel tettem le, én voltam az első Magyarországon, akinek ezt megengedték.

A bal kézről jobb kézre való átnevelés, majd visszaszokás bár természetes volt, az agyféltekéimet nagyon megzavarta. Így dupla annyit tanultam, most már azonban nem veszem az ollót a jobb kezembe.

3. Nagy szerepet játszik az életedben a Wella Professionals. Hogy alakult ki ez az együttműködés?

Még tanuló voltam, amikor Magyarországon rendezték meg a fodrász-világbajnokságot, ahol a Wella TopTeam lépett fel. Azt gondoltam, hogy ha fodrász leszek, ide szeretnék eljutni. Itt szerettem bele a márkába, most pedig már 20 éve dolgozom a Wella Professionals és a Sebastian termékeivel. Nagy hatással voltak rám Tombácz Zsuzsa, Papasz Vasziliosz, Veress-Győri Sándor, Hajas Laci, Ember Dezső és még sokan mások a Wella-családból!

Ennek ellenére a színpadi oktatásokat a Schwarzkopf Professional-nél kezdtem, később pedig a Londa-csapat alapítótagja lettem. Ebben az időszakban dolgoztam a TV2-nél 17 éven keresztül, így akkor már három helyen dolgoztam: szalon, színpad, tévé.

Csernek Szilvia munkája

4. Milyen tapasztalatokat szereztél a tévés munkád során?

A hírműsorok környékén dolgoztam először, majd egy tervezett fodrászos sorozathoz hívtak szakértőnek. Ezt végül nem tűzték műsorra, én azonban maradtam a csatornánál. Tulajdonképpen minden napszakban csináltunk mindenféle munkát. A legnagyobb kihívás a gyorsaság volt, muszáj volt beleszokni a tempóba. Tulajdonképpen a tévénél minden jó dolog a sminkszobában történik, örülök, hogy részese lehettem.

5. Országos fodrászversenyeken zsűrizel. Mit gondolsz a mai versenyekről?

Én magam három évig versenyeztem összesen, mert többet nem tudtam finanszírozni. A trendek minden évben Párizsból és Londonból érkeznek, ezeket a versenyeket élőben látni egy csoda. A magyar versenyeken sajnos nagyon kevesen indulnak. Én mindig próbálom motiválni a fiatalokat a versenyzésre, mert önmaguknak tanulnak ezeken az alkalmakon.

6. Mennyit változtak a tanulók az évek alatt?

Nagyon megváltozott a világ, vele együtt pedig a fiatalok is. Ma már a pénz vagy a siker nagyobb motivációs tényező, mint az, hogy a megszerzett tudás örökre veled marad. Ma már minden megy az Instagramra, és el is lehet mindent sajátítani a hasonló platformokról. Az élő jelenlétnek azonban nagyobb ereje van.

7. 2002-ben nyitottad meg a szalonodat. Mesélj egy kicsit a nyitás körülményeiről!

Már egészen fiatal koromban vágytam saját üzletre, azonban nagyon messze álltam ettől. Azt szokták mondani: úgy kívánj valamit, hogy esélye se legyen nem megvalósulni. Én pontosan ezt tettem. A saját szalon gondolatával keltem és feküdtem 13 éven keresztül.

Annak idején a szövetkezeti üzleteket általában a dolgozók vették meg. Így vettük meg mi is az Andrássy úti üzletet, egy év után azonban eladásra került. Ekkor láttam meg a leendő szalonomat a Hajós utcában, amiről azonnal tudtam, hogy egymásnak teremtettek minket. 

8. 22 éve működik sikerrel a szalonod, ami nagyon szép eredmény. Mi a titka a jó szalonműködtetésnek?

Minden a csapaton múlik. Ha a csapatnak megvan a megfelelő szakmai tudása és kellő alázattal és tisztelettel fordul a vendégek felé, az a szalon működni fog. Kevés tartani a megfelelő minőséget, folyamatosan fejlődni kell. A cél, hogy a vendég tőled kapja meg elsőként az információkat és azt a szolgáltatást, amit szeretne. Ez persze nem jelenti azt, hogy mindenre igent kell mondani. De a minőségből lejjebb adni nem lehet, csak magasabbra tenni a mércét.

Ez akkor is igaz, ha az embernek rossz kedve van vagy fáj valamije. Szolgáltatunk, oda kell állnunk a vendégekhez és mosolyognunk kell. És még az is megeshet, hogy ettől az attitűdtől még mi magunk is jobban fogjuk érezni magunkat. A stabil vendégkör mind a fodrásznak, mind a vendégnek biztonságot nyújt. Sokan azt mondják, hogy új vendégeket kell szerezni. Ezzel nem értek egyet, a régi vendégek megtartását sokkal fontosabbnak tartom. Ez a hűség: egy élet munkája van a vendégek frizuráján és a fodrász szeretetében.

9. Milyen szakmai terveid foglalkoztatnak még?

Nagyon megtisztelő, hogy a Magyar Bajnokságon díjat kaptam az MFKKE-től. Jelenleg igyekszem szorosabb kapcsolatot kialakítani az egyesülettel. Nagyon vigyázok a versenyek tisztaságára és igyekszem a tanulókat bíztatni a versenyzésre. Az energiaárak sajnos nagyon sok üzletnek okoznak gondot jelenleg, és rengeteg fodrászat nyílik feketén, ami fogalmam sincs hová vezeti a szakmát. Mindezek ellenére azonban bízom egy pozitív jövőben.

10. A fodrászat mellett nagy szerelmed a lovaglás. Milyen szerepet tölt be ez az életedben?

Az állatok szeretete ugyanolyan álommá vált, mint ahogy a fodrászat. Van egy lovam, akit most próbálok betanítani. Gyerekkorom óta lovagolok, de volt egy kis szünet egy súlyos lovasbaleset után. Majdnem amputálták a lábamat, de szerencsére ma is tudok vele dolgozni egész nap. 

A lovaglást újrakezdtem, gyermekkori vágyam vált valóra, amikor decemberben megvettem életem első lovát, Boston Herceget. Könnyedén elfogadott gazdájának, így jelenleg az összes szabadidőmet a lovardában töltöm, szokjuk egymást és rengeteget tanulunk egymástól. Az itt szerzett feltöltődést pedig oda tudom adni a vendégeimnek a szalonban.

Képek: Csernek Szilvia Facebook

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)