Keresés

Zene a fodrászszalonban - mit lehet és mit nem?

A zene a fodrászszalonban egyaránt kellemes vendégnek és szakembernek. Ám vannak szabályai!

Szinte mindannyian megszoktuk már, hogy bárhová megyünk, szól a zene. Legyen az kávézó, étterem, kozmetika vagy épp fodrászszalon. Laikusként azonban egyáltalán nem gondolunk bele, hogy a kellemes zenének is vannak szabályai. Ha vendégként nem is, szakemberként muszáj, hogy tisztában legyünk ezekkel a szabályokkal.

Most az Artisjust, a Magyar Szerzői Jogvédő Irodát kérdeztük, Tóth Péter Benjámin transzformációs igazgató pedig válaszolt is kérdéseinkre.

Zene a fodrászszalonban – mik a szabályok?

Zenelejátszás bejelentése

A legfontosabb tudnivaló, hogy bejelentés nélkül nem lehet zenét lejátszani a fodrászszalonban. A dalokat, zeneszámokat a létrejöttüktől kezdve automatikusan szerzői jog védi, felhasználásukhoz a szerzők engedélye szükséges.

Bizonyos helyzetekben (mint pl. az üzletben való zenelejátszás) a szerző nem tudja egyedileg engedélyezni a felhasználást. Ennek kezelésére léteznek világszerte jogkezelő intézmények, amely jogdíjfizetés ellenében nyújtja a jogokat a zenefelhasználónak – jelen esetben a fodrásznak.

A zenelejátszás bejelentéséhez Magyarországon az Artisjust kell keresni. A bejelentés megtehető a bejelentes@artisjus.com e-mail címen vagy postai úton a megfelelő nyomtatványok kitöltésével és beküldésével. Az aktuális jogszabályok szerint már a zenelejátszás megkezdése előtt szükséges az Artisjushoz fordulni. Részletek IDE KATTINTVA olvashatók!

Jogdíj fizetése

A fodrászok tehát az Artisjus felé kötelesek jogdíjat fizetni, ha üzletükben zenét játszanak le. Az Artisjus nemcsak a zeneszerzőknek és szövegíróknak járó jogdíjat szedi be, hanem – egyablakos ügyintézéssel – az előadók és hangfelvételkiadók jogdíját is, amelyet továbbít az előadókat képviselő EJI-nek és a kiadókat képviselő MAHASZ-nak, ezzel egyszerűsítve az ügyintézést.

Az egyesülettől azt is megkérdeztük, pontosan mennyi a jogdíj mértéke: „A jogdíj összege függ a fodrászüzlet méretétől: általánosságban elmondhatjuk, hogy egy átlagos fodrászüzlet egy férfi hajvágásra hívja meg a zenészeket havonta a zenéjükért cserébe (~5500 Ft).” – fejtette ki Tóth Péter Benjámin.

Azt is megtudtuk, hogy jogdíj szempontjából nincs különbség a magyar és a külföldi zeneszámok között, hiszen az Artisjus nemcsak a magyar szerzőket képviseli, hanem – a külföldi szerzői jogvédőkkel kötött képviseleti szerződések alapján – a teljes világrepertoárt. A külföldi szerzők a jogdíjat saját jogvédő társaságuk útján kapják meg az Artisjus átutalását követően.

Jogdíjmentes zenék – érdemes vigyázni!

A jogdíjmentesnek nevezett megoldások csak nevükben azok. Valójában a jogtulajdonosok engedélye mindenképp szükséges, még az úgynevezett "royalty free" vagy közös jogkezelés alól kivont zenék lejátszása esetén is – csak ezt az engedélyt maximum nem a közös jogkezelőn keresztül, hanem egyéb szolgáltatókon keresztül szolgáltatási díj fejében adják meg.

„Óvatosnak kell lenni az internetről beszerzett zenékkel, mert ami a hirdetés vagy a külföldi törvényi szabályozás alapján "jogdíjmentes", az a magyarországi alapján nem biztos, hogy annak minősül, és ha egyes esetekben a szerzői jogdíjat nem is, az előadói és kiadói jogdíjakat akkor is meg kell fizetni az Artisjuson keresztül. Érdemes megkeresni kollégáinkat, akik szívesen segítenek a kérdéses helyzetek tisztázásában.” – hangsúlyozta a transzformációs igazgató.

Zene a fodrászatokban – Artisjus kedvezmény

A zenefelhasználást az Artisjus ellenőrizheti. Ha a fodrászüzlet üzemeltetője bejelentés nélkül játszik le zenét, és erről az Artisjus helyszíni ellenőrzés során szerez tudomást, az ellenőrzési költségek fedezésére az egyébként járó díjazáson felül költségátalányt kell fizetni, amelynek összege a hatályos jogdíjközlemények vonatkozó pontjai szerint negyedéves időszakra fizetendő díj összegével egyezik meg. Érdemes tehát valóban bejelenteni a zenelejátszást, aki pedig ezt önként megteszi, még jól is jár:

„Ha a fodrászüzlet üzemeltetője önként bejelenti a zenefelhasználást, az első évben 30% kedvezményt tudunk biztosítani a fizetendő jogdíj összegéből, majd a második évben 20%, a harmadik évben 15% kedvezménnyel tudjuk a zenészek nevében honorálni az önkéntes bejelentést.”

A zene nagyon sok ember életében fontos. Egy fodrászszalonban mind a szakember, mind pedig a vendég számára megkönnyíti, élvezetesebbé teszi a várakozást. Ne feledkezzünk meg azonban a szerzőkről és az előadókról. Az Artisjuson keresztül őket támogatjuk, amit igazán megérdemelnek.

UPADATE:

Azt is megkérdeztük az Artisjus-tól, hogy mi a teendő, ha tévéadás, rádió vagy podcast szól a szalonban. Válaszukat változtatás nélkül közöljük:

"A fodrászüzletben akár rádió, akár tévé, akár digitális zenei platformon található playlist vagy podcast szól, ugyanazok a szabályok vonatkoznak a zenefelhasználásra és jogdíjfizetésre.

A bírósági ítélkezési gyakorlat szerint, ha az üzlethelyiség üzemeltetője olyan készüléket helyez el a vendégtérben, amely nyilvános zenefelhasználásra alkalmas, akkor vélelmezni kell, hogy szoktak is zenét játszani rajta. (Ezért pl., ha a készülék elromlott, vagy sosem kapcsolják be, azt szoktuk tanácsolni, hogy távolítsák el az üzletből, és jelezzék az Artisjusnak a zeneszolgáltatás felfüggesztését.)"

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)