EBBEN A CIKKBEN
01Higiénés ellenőrzés fodrászszalonokban02Jogszabályok a fodrászüzletekre vonatkozólag03Miket ellenőriznek a szalonban? - a fodrász válaszolTöbb fodrász jelezte már felénk, hogy higiénés ellenőrzést végeztek a szalonban. Természetesen mint szépészeti egységek, a fodrászatok is kötelesek bizonyos higiénés előírásokat betartani, illetve megadni a népegészségügy feladatkörében eljáró járási hivatalok szakembereinek a megfelelő dokumentumokat.
A NAV ellenőrzések és a környezetvédelmi termékdíj változásai mellett itt egy újabb fontos tényező, amire minden fodrásznak figyelnie kell!
Cikkünkben igyekeztünk összeszedni néhány dolgot, amelyet ellenőrizhetnek. Kérdéseinkre a Nemzeti Népegészségügyi Központ Sajtóosztálya, valamint Csekő Judit – az ellenőrzést már megtapasztalt – fodrász kolléga válaszolt.
Higiénés ellenőrzés fodrászszalonokban
Mivel a szalonok is közforgalmú intézménynek minősíthetők, így mikrobák széles köre fordulhat elő minden fodrászüzletben (pl. E. Coli, Streptococcus, Staphylococcus, Clostridium, Legionella). Ezekre a mikrobákra népegészségügyi szempontból is kiemelt figyelmet érdemes fordítani, így az illetékes szakemberek most a fodrászüzletekben is ellenőrzéseket tartanak.
Megkeresésünkre az NNK Sajtóosztálya az alábbi tájékoztatással szolgált:
„A rendszeres takarítás, fertőtlenítés elengedhetetlen a fertőzések megelőzése érdekében. Kiemelten fontos szerepe van a felhasznált eszközök, illetve a felületek rendszeres, vendégek közötti tisztításának és fertőtlenítésének, megfelelő hatásspektrumú, az országos tisztifőorvos által engedélyezett termékekkel.” – NNK Sajtó
Legionella-kockázatelemzés: Egyik olvasónk kérdése volt, hogy pontosan miért kell Legionella-kockázatelemzést készítenie. Erre az NNK pontos választ adott:
„A fodrászüzletekben, mint közforgalmú intézményben, mivel Legionella-fertőzési kockázatot jelentő közeget üzemeltetnek (20-50 °C közötti hőmérsékletű víz és az azt tartalmazó berendezések vagy rendszerek pl.: fejzuhany), el kell készíteni a Legionella kockázatbecslést. Amennyiben a kockázatbecslés magas kockázatot állapít meg, Legionella monitoring vizsgálatokat is szükséges végezni.” – NNK Sajtó
A Legionella egyébként a légiós betegséget okozó baktériumok egyike. A fertőzés legsúlyosabb szövődménye a kétoldali tüdőgyulladás, enyhébb formáját Pontiac-láznak nevezik. A betegség kialakulásában kezdetekor és ma is sok esetben a légkondicionáló berendezések állnak. A Legionella baktériumok kedvelik a vizet, főleg a meleget, így bárhol előfordulhatnak, ahol pangó meleg víz van - így a fodrászszalonokban is.
Jogszabályok a fodrászüzletekre vonatkozólag
Az NNK kérésünkre összegyűjtötte azokat a törvényeket, rendeleteket és jogszabályokat, amelyek a fodrászszalonokra vonatkoznak az egészségügy és a higiéné tekintetében. Ezeket figyelmesen átolvasva mindenki megtalálhatja a választ, esetleg pótolhatja eddigi mulasztásait:
- szalon kialakítása: 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (OTÉK)
- munkavédelem: 3/2002. (II. 8.) SZCSM–EüM együttes rendelet
- takarítás: 1997. évi CLIV. törvény 44. § - 45. §
- Legionella-fertőződési kockázat: 49/2015. (XI. 6.) EMMI rendelet
- ivóvíz, meleg víz és az azzal érintkező termékek: 5/2023. (I.12.) Korm. rendelet
- kommunális hulladékgyűjtés: 13/2017. (VI. 12.) EMMI rendelet
- rovar- és rágcsálóirtás: 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet
- dohányzás: 1999. évi XLII. törvény
- veszélyes hulladékok: 2000. évi XXV. törvény és 44/2000. (XII. 27.) EüM rendelet
- belső téri levegőminőség: 1991. évi XI. törvény 4. § (1) bekezdés b) pontja
- kozmetikai termékek: 1223/2009/EK rendelet és 246/2013. (VII.2.) Korm. rendelet
Szerencsére a járási hivatalok a fodrászüzletekben nem gyakran találkoznak súlyos mulasztásokkal:
„A népegészségügyi feladatkörében eljáró járási (fővárosi kerületi) hivatalok munkatársainak beszámolója alapján, az elmúlt években, fodrászszalonokban szabálysértés nem volt tapasztalható. A közigazgatási szabályszegések szankcióiról szóló 2017. évi CXXV. törvény 2. § (3) bekezdése rendelkezik az alkalmazható közigazgatási szankciókról.” - NNK Sajtó
Miket ellenőriznek a szalonban? - a fodrász válaszol
Arról, hogy az ellenőrzés során pontosan mikre kell figyelni, arról Csekő Judit fodrászt kérdeztük, akinél már megtörtént az ellenőrzés:
- biztonsági adatlapok
- kockázatelemzés
- üzemorvosi papírok
- „dohányozni tilos” tábla
- fertőtlenítőszerek minősége
- törölközők mosásának gyakorisága
- eldobható kesztyű használata
Reméljük, hogy sokak számára hasznos lesz ez a cikk és minden rendben történik majd az ellenőrzések során!
Felhasznált forrás: bhc.hu
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)