EBBEN A CIKKBEN
01Így lehetsz oktatófodrász – szakiskolai képzések02Hogyan feleljünk meg a kritériumoknak?03Képzések egy márka színeibenAhhoz, hogy valaki oktatófodrászként előadásokat, szemináriumokat, szalontréningeket tarthasson, számos előírásnak meg kell felelni, illetve több dokumentum is szükséges hozzá. Különbséget kell tennünk továbbá az oktatás és a továbbképzés között. Cservák Mónika felnőttképzési szakértő volt segítségünkre a témában.
Így lehetsz oktatófodrász – szakiskolai képzések
A Szépészet ágazat minden szakmája alapszakma lett. Ez annyit jelent, hogy kizárólag szakiskola oktathatja az elméleti anyagot, a képzési forma lehet:
- nappali
- esti
- egyéni tanrend szerinti.
Gyakorlati helyet vagy az iskola biztosít tanműhelyben, vagy Ágazati Képzőközpontnál kérhet gyakorlati helyet, vagy egyéni vállalkozónál, a fodrászatokban is, mint duális képzőhely. A fodrász és kozmetikus felnőttképzés tehát megszűnt mindenféle piaci képzőnél. Jó hír azonban, hogy ingyenes lett a képzés – sőt a Szakképzési Munkaszerződéssel, amit kötelező kötni - még munkabérre is jogosultak a tanulók, vagy a felnőtt résztvevők is.
Figyelem: ez akkor is jár, ha már van régebbről két OKJ szakma, amit szintén az állam fizetett. Az új rendszerben is jár kettő, tehát ideje iskolát keresni, és tandíj nélkül, munkabérért iskolásnak lenni ismét. Egyetlen követelmény az érettségi megléte.
Az adott szakmajegyzék SZJ (ez lett az OKJ helyett) szerinti szakmához készült teljes szakma leírás és eszközjegyzék megtalálható IDE KATTINTVA (a KKK dokumentum végén).
Az adott szakképesítéshez (OKJ) tartozó eszközjegyzék megtalálható ITT (a letölthető SZVK végén). Kifutó jelleggel, még találkozhatsz Tanulószerződéses tanulóval iskolarendszerben 2024.06.30 ig.
Hogyan feleljünk meg a kritériumoknak?
Hogyan lehet duális képzőhely?
- A területileg illetékes kamaránál bejelented az igényedet (formanyomtatvánnyal vagy telefonos ügyintézés segítségével).
- Majd egy akkreditációs eljárással nyilvántartásba vesznek, mint duális képzőhely.
Szükséges dokumentumok a nyilvántartásba-vételkor
Az ellenőrzés időpontjának egyeztetésénél, a látogatás eredményességének érdekében, a kiküldött jegyzőkönyvön kívül, a következő dokumentumok előkészítésére szükséges felhívni a vállalkozók figyelmét:
Az alábbi dokumentumok előzetes beküldése szükséges a kamarához:
A gyakorlati képzést végző oktató személyére, szakképesítésére vonatkozó dokumentumok:
- cselekvőképesség bizonyítása,
- erkölcsi bizonyítvány (büntetlen előélet, nem áll a szakirányú oktatási tevékenység folytatását kizáró foglalkozástól eltiltás hatálya alatt)
- szakirányú végzettség, illetve min. 5 év szakmai gyakorlat igazolása
- GYOK tanúsítvány (kamarai gyakorlati oktató végzettség)
- vagy ez alóli mentesség (mestervizsga; felsőfokú szakmai végzettség és min. 2 év gyakorlat;
- vagy: felsőfokú végzettség és min. 5 év gyakorlat;
- vagy, betöltött 60. életév) igazolása
Az alábbi dokumentumok előkészítése szükséges:
- foglalkozási napló (az oktató vezeti, letölthető innen)
- munkavédelmi, balesetvédelmi, tűzvédelmi napló
- a gépek és berendezésekre vonatkozó biztonságtechnikai dokumentumok
- bélyegző
Szakképzési munkaszerződés esetén:
- képzési program (az elméleti képzést biztosító szakképző intézménnyel egyeztetve)
- nyilatkozat, hogy a gazdálkodó szervezet saját minőségirányítási rendszert működtet, illetve annak bemutatása, vagy Kamarai Minőségi Szempontrendszernek (KAMSZER) használata (KAMSZER használata esetén, az ez alapján elkészített dokumentáció bemutatása)
Tanulószerződés esetén: (2024.06.30. ig kifutó jelleggel találkozhatsz még vele)
- az oktatott szakma szakmai és vizsgakövetelménye, illetve központi programja (www.nive.hu)
- az elméleti képzést biztosító szakképző intézmény helyi programja
Hatósági ellenőrzés esetén
Az I. pontnál felsorolt dokumentumokon felül:
- pénzbeli, illetve egyéb juttatásra vonatkozó dokumentumok (bérszámfejtő lap, aláírt átvételt igazoló dokumentumok bemutatása szükséges)
- kedvezményes étkezés vagy étkezési hozzájárulást igazoló dokumentumok
- foglalkozási-egészségügyi vizsgálat dokumentumai
- tanulókra vonatkozó felelősségbiztosítás (nem azonos az iskolában kötött baleset-biztosítással)
- a tanuló foglalkoztatásra vonatkozó szakképzési munkaszerződés vagy tanulószerződés
Képzések egy márka színeiben
Fontos tudnunk, hogy bár a fodrászoktatás már csakis intézményi keretek között történhet, a továbbképzés azonban nem. Ennek egyik legegyszerűbb módja egy márka színeiben továbbképzéseket tartani. Ez általában csak az alábbiakat igényli:
- elköteleződés
- szakmai alázat
- elméleti és gyakorlati tudás
- elismertség és megbecsültség a szakmában
Ha tehát tudásunk megosztására adnánk a fejünket, jól fontoljuk meg, hogy ezt milyen formában szeretnénk tenni. Általában mindenki olyan használható tudásra vágyunk, amelyet a tanfolyam végeztével már alkalmazni is tudunk. Ennek jegyében a márkáknak ill. továbbképzési központoknak rendelkezniük kell egy ún. B/számmal. Ezzel kialakul egy adatszolgáltatási kötelezettségük a képzéssel kapcsolatban. A felkért szakembereknek nem kell B/számmal rendelkeznie, elég a megbízási szerződés.
Ha azonban valaki egyéni vállalkozóként oktat, neki is regisztrálnia kell a www.far.nive.hu oldalon, és vonatkoznak rá is a Felnőttképzési törvény Bejelentéses képzéssel kapcsolatos összes előírása. Erről már itt is írtunk! Fontos, hogy tisztában legyünk a hirdetés szabályaival is, hiszen a pontos megnevezéseket is tartalmazza a Felnőttképzési törvény 17.§-a.
Fodrászinfó vélemény: A továbbképzéshez általában csupán valamilyen releváns végzettség szükséges (pl. fodrász, coach stb.). Ebből is adódik, hogy egyre több az oktató. Ez a színvonalnak nem feltétlenül tesz jót, de bízunk benne, hogy a márkák jól választják ki az együttműködőket!
További részletekért Cservák Mónika mindenkinek rendelkezésre áll:
Cservák Mónika
műszaki szakoktató / fodrász mester /andragógus
Felnőttképzési Szakértő FSZ/2021/000155
Kamarai Duális Képzőhely Hatósági Ellenőr
+36/20-333-1719
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)