Jelenleg olyan világban élünk, amelyben csak a jelen pillanatra fókuszálhatunk. Foglalkozhatunk persze a jövővel, tervezhetünk, de bármikor bármi keresztülhúzhatja a számításainkat. Ezt megtapasztaltuk már a járvány alatt is. A KATA adózási forma ilyen mértékű változására azonban senki nem számított.
Mint minden önmagát foglalkoztató ember, így egy fodrász is általában vagy az egyéni vállalkozást vagy a KATA adózást választja. Így aztán bárminemű változás ezekben a formátumokban, létfontosságú kérdés lehet. De nézzük, mi is változott pontosan:
Régi KATA
Az eddigiekben a KATA adózási formát egyéni vállalkozók vagy magánszemély taggal rendelkező betéti társaságok választhatták és további néhány vállalkozási forma, amely a fodrászvilágra nem jellemző. Ezt az adózási formát fő- és mellékállásban is lehetett választani.
A felhasználók számára előnyös volt a KATA, hiszen egymillió forintos bevételküszöbig egyéb adókat (mint például az SZJA vagy a társasági adó), és járulékokat nem kellett fizetni. Extra költséget csupán a Kamarai hozzájárulás, valamint az Iparűzési adó jelentett.
A KATA-t azért is választották aránylag sokan (kb. 400-450 ezer ember), mert sokkal könnyebben adminisztrálható, mint bármilyen más adózási forma. Így a kedvező adózás mellett az ügyintézés is egyszerű volt vele. Sokan még könyvelőt sem fogadtak, elkészítették saját maguk adóbevallását.
A 2022. július 12-én elfogadott új törvény életbelépését a kiegyensúlyozott gazdasági növekedés és az igazságos közteherviselés indokolta.
A 2020-as kedvező változás után, ez a változás sokakat rosszul érinthet.
Új KATA
A Novák Katalin, köztársasági elnök által elfogadott új törvény (2022. évi XIII. törvény) 2022. szeptember 1-jén lép életbe. A jelenlegi katás vállalkozóknak szeptember 25-éig kell nyilatkozniuk, hogy maradnak-e ennél az adózási formánál – amennyiben egyáltalán ez lehetséges számukra.
Fontosabb változások
- A KATA-t csak egyéni vállalkozók (e.v.) választhatják,
- csak főállásban lehet KATA adózást választani,
- a más adóktól és járulékoktól mentes bevételküszöb 1,5 millió Ft-ra emelkedik,
- gazdasági társaságok, cégek számára nem lehet szolgáltatni KATA-val (tehát csakis lakossági megrendelőket lehet kiszolgálni).
Hogyan tovább?
Akik főállásban dolgoznak fodrászként és csak magánszemélyeket szolgálnak ki, azoknak továbbra is a KATA lesz a legkedvezőbb adózási forma. A tételes adó összege a várttal ellentétben nem változik, továbbra is 50 ezer forint lesz.
Akik csupán mellékállásban szegődtek fodrásznak, esetleg céges megrendeléseket is kiszolgálnak, azoknak újra kell gondolniuk a vállalkozásukat egy könyvelő segítségével. Ebben az esetben valószínűleg át kell gondolni az üzleti tervet is és annak alapján kialakítani az árakat, természetesen a vendégek határait is figyelembe véve.
Fodrászok számára kik lehetnek a céges ügyfelek?
- fotózások cégek számára,
- TV-s produkciók, forgatások, filmes munka,
- színházi munka, koncertek, fesztiválok,
- marketing- és reklámkampányok,
- bemutató, fodrászképzés- és oktatói képzés tartása cégek számára,
- olyan vendégkör, aki eddig is számlát kért az adott szolgáltatásról a vállalkozásának elszámolás céljából,
- stb.
Az általunk megkérdezett körökben több volt az olyan fodrász, akiknek továbbra is a KATA lesz az elérhető és kedvező adózási forma. Amennyiben téged mégis érint a változás, fontos tudnod, hogy nem vagy egyedül. Valószínűleg több százezer ember gondolkozik azon, hogyan tovább.
Egy biztos: az álmaidat, a szakmádat és a szenvedélyedet soha ne add fel! A kesergésre fecsérelt idő helyett pedig tekints előre – amennyire a jelenlegi helyzet engedi – és építsd tudatosan a karrieredet. Biztosan fogsz találni egy remek megoldást.
Ha hasznodra vált a cikk, böngéssz tovább az oldalon! 🙂
Felhasznált forrás: Infostart, DreamworldPhoto
Képek forrása: Pexels