Keresés

Horváth Szabolcs: "Csak így jöhet létre a valódi érdekképviselet!"

A fodrász válaszol sorozatban Horváth Szabolcs volt a vendég!

Horváth Szabolcs fodrásztevékenysége mellett jelentős szerepet vállal márkaképviseletben és a kamarai életben. Többek között ezekről a feladatkörökről és a fodrászokat érintő közérdekű ügyekről is kérdeztük!

1. Hogyan indult a pályád?

Semmi közöm nem volt a szakmához, a szüleim pénzügyi területen dolgoztak, én pedig a szórakoztatóiparban. Az osztrák-magyar ügynökséggel különböző bárokba és klubokba szerveztünk rendezvényeket. A tulajdonos fodrász és sminkes volt, velük is többször elmentem dolgozni, így belecseppentem a szakmába, ami megtetszett. Szinte mindent megtanultam, de szerettem volna egy magyar bizonyítványt is szerezni, így beiratkoztam egy miskolci iskolába.

2. Felnőttként valósággá váltak a szakmáról alkotott elképzelések?

Az iskola és a gyakorlati hely maga lehangoló volt. A műhely egy miskolci tízemeletes aljában volt kialakítva, a mesterem Veres Ágnes azonban egy csodálatos ember volt. Hajas Lászlóval és Tombácz Zsuzsával versenyzett együtt. Ha nem ő a mesterem, akkor nem tartanék itt.

3. Az oktatás már a korai időkben is vonzott?

Utólag visszagondolva úgy gondolom, hogy benne volt a véremben a tudás átadása és a megfelelő képességek is. Ennek kibontakozása azonban csak később, a Wella Professionals égisze alatt valósult meg.

4. Jelentős szerepet töltöttél be a cégnél. Erre hogyan került sor?

A korábbi ügynökségi munkám során ismertem meg Náray Tamást, aki akkoriban a Wella éves nagyrendezvényein is részt vett. Felkért, hogy tartsak egy 15 perces show-t a Kongresszusi Központban. Minden évben lehetőséget adott a cég néhány feltörekvő fodrásznak a szereplésre, így kerültem én is a fellépők közé és maradtam is.

Mindig igyekeztem egy cégen belül is a prémium kategóriára koncentrálni, így rögtön a Sebastian termékekkel kezdtem dolgozni, sőt később márkanagykövet is lettem. Ez nyilván a szalon áraiban is megmutatkozott, de mindig is megvolt az a réteg, aminek erre volt igénye. Bár Sátoraljaújhelyen dolgozom, de jöttek hozzám vendégek Kassáról, Ungvárról és Munkácsról is.

5. Jelenleg a GOLD termékeit használod, nemrég született meg az együttműködés. Mit ad neked ez a márka?

Szalonunk egy teljes brand- és technológiaváltáson ment keresztül az elmúlt időszakban, ami hatással van a térség szolgáltatási értékére. Célunk egy olyan termékcsalád bevezetése, ami biztosítja vendégeink számára a teljes vegán tartalmat a termék hatóanyagaiban és csomagolásában is. Továbbá fontos számunkra a korrekt piaci magatartás, ami a hosszútávú együttműködés egyik alapja. Ezen szempontok figyelembevétele után döntöttünk a Gold Professional mellett.

6. Műszaki szakot és tanári képzést is végeztél. Miket adtak ezek a tanulmányok a szakmádhoz?

Miután a Sebastian bemutatófodrásza lettem, azt éreztem, hogy a kompetenciáim nem megfelelőek ahhoz, hogy ezt a lehető legjobb minőségben végezzem. Ezért elvégeztem Pécsett a Műszaki Szakoktató szakot, ami nem volt rossz, de még mindig nem adott megfelelő módszertani ismereteket. Ezeket végül Egerben kaptam meg a Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Pedagógia szakán.

Ebben az időszakban kezdődött el az modern technológia és a Mesterséges Intelligencia terjeszkedése. A digitalizáció nagyon jó változást hozott minden területen. Ekkor döntöttem úgy, hogy a fókuszomat a digitális technológiákra és az oktatásfejlesztésre helyezem. Ez persze azzal jár, hogy a technológiai fejlődéssel lépést kell tartani, ami nem mindig egyszerű, előfordult, hogy két képzés között át kellett formálnom a tananyagot egy nagyobb fejlődés miatt.

7. Mennyire könnyű ezzel lépést tartani, illetve felkészíteni rá a kollégákat?

Készülök egy ilyen jellegű oktatásra, mert sokak számára ez kényes terület, de muszáj tartani a lépést. Arról nem is beszélve, hogy a különböző generációkat más-más dolgok fogják meg egy oktatásban. Ma már képtelenség vízfestékkel szemléltetve oktatni a komplementerszíneket.

8. Kamarai szinten is képviseled a fodrászokat, sőt változásokat is szeretnél. Mik ezek?

Három nagy projekten dolgozom, amiket országos szintre is szeretnék vinni. A fodrászok az iparkamarán belül az Egészségügyi szolgáltató osztályba tartoznak, ahol olyan szakmákkal vannak együtt, mint például a fogtechnikusok, ami szintén egy rendkívüli szakma, de szinte lehetetlen találni kapcsolódási pontokat. Így rendkívül nehéz mindkét szakma fejlesztése. Szeretném elérni egy szépségipari osztály létrehozását a kamarában!

Elindultam a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kamara osztályelnöki pozíciójáért, mert ez a legnagyobb megyei kamara, így az országos döntésekben nagy szerepe van. Miskolcon végeztem a tanulmányokat, ismerem szinte az összes szakembert, minden nagy cég elküldte az ajánlásaimat és mégis szinte lejárató kampány indult ellenem.

9. Milyen projekteken dolgozol még?

A másik nagy projektem, hogy ebben a szépségipari osztályban helyet kapjanak a barberek is. Szükség lenne nekik is egy TEÁOR-számra. Ami viszont azt vonja maga után, hogy nem lehetne 6-8 hét alatt elvégezni egy borbélyképzést, hanem ugyanúgy a fodrásziskola adná meg a végzettséget. Csak így jöhet létre a valódi érdekképviselet.

10. Milyen szakmai terveid vannak ezeken kívül?

Tervekben nincs hiány. Szeretném a felvidéki fodrászatot és oktatását is fejleszteni és támogatni. Rendszeresen szervezünk kisebb versenyeket a területen, amelyet végül egy nagyobb verseny fog majd össze. Öröm, hogy ebben nagy cégek is szerepet vállalnak, két győztest a L’Oréal Akadémián tudtunk integrálni. Az ilyen kezdeményezéseket örömmel támogatom anyagilag és szakmailag is.

Emellett természetesen szeretném az immár 18 éve működő szalonomban továbbra is a legmagasabb szintű szolgáltatást biztosítani a vendégeknek.

Képek: Horváth Szabolcs

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)