EBBEN A CIKKBEN
011. Hogyan kerültél a zenei és táncos pályáról a fodrászat területére?022. A borbély vonal egyértelmű volt számodra?033. A STMNT nagykövete vagy immár több éve. Mit ad neked ez a márka?044. A rendezvényen beleláttatok a nemzetközi tendenciákba, milyen trendeket láttok?055. Korábban azt mondtad, hogy „a magyar borbélyság nincs lemaradva.” Továbbra is így gondolod?066. Érik kritikák a borbélyokat: felületes tudás, nem megfelelő ügyesség. Ezekről mit gondolsz?077. Nemrég lettél apuka. Milyen változást hozott ez a személyiségedben?088. Ennek kapcsán fontos kérdés a munka-párkapcsolat-család egyensúly. Hogy állsz ezen a területen?099. Milyen tanácsot tudnál adni másoknak ebben a helyzetben?1010. Ennek fényében mik a közeljövő tervei?Wolf Petivel akkor beszélgettünk először, amikor a STMNT márka nagykövete lett. Ezúttal egy kicsit mélyebbre ástunk karrierjében, sőt folytattuk a beszélgetést az akkori véleményéről és az életében történt változásokról is!
1. Hogyan kerültél a zenei és táncos pályáról a fodrászat területére?
A fodrászat kreatív és önkifejezést jelent számomra, emellett azonnal látszik az eredménye. Semmiképp sem szerettem volna olyan munkát végezni, ahol nem látom azonnal a végeredményt. Ez a része fogott meg leginkább, de természetesen stabil megélhetést is biztosít a szakma annak, aki belefekteti az energiát. Ezt a korábbi borbélyomnál is láttam, ezért is választottam ezt a pályát.
Az életem során egyébként sosem láttam magamon ezt a fajta beállítottságot. A tánc által közel voltam a divat világához, találkoztam fodrászokkal és stylistokkal is, de arra nem gondoltam soha, hogy én is fodrász leszek.
2. A borbély vonal egyértelmű volt számodra?
A döntés egyáltalán nem volt egyértelmű. 2015-2016-ban kezdtem a szakmát, amikor a borbélyvilág reneszánszát élte, természetesen ez a vonal ragadott magával. Némi idő után azonban rájöttem, hogy nem kifejezetten a borbélyság érdekel, hanem maga a hajvágás. Mindegy, hogy férfi vagy női hajról van szó. Ha valaki kellőképpen beleássa magát a témába, kiderül, hogy a kettő nem is áll olyan messze egymástól.
A mai napig vannak női vendégeim, de a leghosszabb hajú hölgy is long bob frizurát visel. Általában inkább rövid hajjal foglalkozom.
3. A STMNT nagykövete vagy immár több éve. Mit ad neked ez a márka?
Egy olyan hátteret nyújt, amiben egyedinek érezhetem magam. Nem csak egy borbély vagyok a többi között, hanem van mögöttem egy támogató csapat és egy világszinten ismert brand. Büszke vagyok rá, hogy STMNT-es vagyok.
Beke Balázzsal nemrég Barcelonában jártunk egy nemzetközi STMNT rendezvényen. Részt vettünk egy nemzetközi szintű közösségépítőn és egy barberfesztiválon, emellett jelen voltak a STMNT alapítói és hallhattunk a Mesterséges Intelligencia lehetőségeiről is. Én MI-ellenes vagyok, azt vallom, hogy az önkifejezéshez nem szabad, hogy a számítógéppel végeztessük el a munkát. Ráadásul megvan a varázsa, hogy megkeresem a modellt, elemzem a stílusát és aztán megalkotom az elképzelt frizurát.
4. A rendezvényen beleláttatok a nemzetközi tendenciákba, milyen trendeket láttok?
Az eseményen leginkább extravagáns, elvont frizurákat láttunk az esemény jellege miatt. Ami talán megfigyelhető, hogy Magyarországon kevesebb a modell-arc és a bevállalós ember. Több munkát kell belefektetni abba, hogy olyan modelleket találjunk, akik aztán viselik is az elkészített frizurákat. Ez valójában társadalmi kérdés.
5. Korábban azt mondtad, hogy „a magyar borbélyság nincs lemaradva.” Továbbra is így gondolod?
Magyarországon is rengeteg jó oktató van, sőt manapság nem szükséges egy tanulónak kimenni külföldre tanulni. Itthon is vannak már olyan oktatók, akik megfelelően át tudják adni a tudást. A korábbi állításom tehát továbbra is megállja a helyét, egyedül a social media használatában vagyunk hátrányban. Nemzetközi szinten a tartalomgyártásba több energiát fektetnek.
6. Érik kritikák a borbélyokat: felületes tudás, nem megfelelő ügyesség. Ezekről mit gondolsz?
Azzal a jelenséggel én is találkozom, hogy rengeteg fiatal szeretne borbély lenni. A többségük természetesen a pénzt és a végeredményt látja benne és nem azért fogja csinálni, mert szereti. Ennek következtében felhígul a szakma. Akik azonban nem eléggé képzettek és nem biztosítják a minőséget, azok előbb-utóbb ki is esnek a szakmából. Bár ez a kérdés gyakori beszédtéma közöttünk is, igyekszem nem foglalkozni másokkal. Ezt tudom tanácsolni minden szakembernek. Akkor tud valaki vezető egyéniséggé válni, ha nem hallgat másokra, hanem azt csinálja, amit elképzelt. Később kiderül, hogy ez kell-e az embereknek vagy sem.
Egy biztos: a megfelelő tanulási utat végig kell járni. Én a Budapest Barber Shopnál tanultam először, de az államilag elismert papírt nem adott, így elvégeztem az iskolát is férfi-női-gyerek fodrászatban. Ha valaki saját szalont szeretne, ha igényes szakember szeretne lenni, akkor ezt végig kell járni. Ma már eleve nem is lehet másként dolgozni csak a megfelelő képesítéssel, ráadásul sok esetben bizonyos képzőhelyek hamis információt adnak, és azt állítják, hogy az ő képzésükkel fodrász leszel. Csakhogy a tanúsítvánnyal általában nem dolgozhatsz önállóan.
7. Nemrég lettél apuka. Milyen változást hozott ez a személyiségedben?
Nagyon sokat változtam, jó értelemben. Átértékelődött bennem a világ. Eddig sem volt annyira fontos számomra a visszajelzés, de amióta a családommal foglalkozom, még kevésbé foglalkozom a külvilág véleményével. Teljesen máshová került a fókusz. Természetesen elvégzem a szalonmunkát és tartom az oktatásokat a legjobb tudásom szerint, de a figyelmem középpontjában a család van. Az elsődleges cél már nem a karrier, hanem az apaság.
8. Ennek kapcsán fontos kérdés a munka-párkapcsolat-család egyensúly. Hogy állsz ezen a területen?
Azt gondolom, hogy ha valaki megélhetési fodrász – a szó legjobb értelmében – akkor nehéz ezzel boldogulnia. Én voltam olyan szerencsés vagy ambiciózus, hogy elérhettem azt, hogy már a saját döntésem szabja meg a munkaóráimat. Természetesen meg kell tartani a vendégkört és tökéletesen elvégezni a feladataimat, de most csak heti három napot járok be a szalonba. A többi időt a családommal töltöm. Úgy érzem, hogy most van meg az az egyensúly, ami számomra egészséges.
9. Milyen tanácsot tudnál adni másoknak ebben a helyzetben?
Több híres szakemberrel találkoztam, akinek első helyen a karrier állt, a családi élete viszont romokban hevert. Ez viszont többek között azért is baj, mert az otthoni környezet a szakmai életre is hatással van, így pedig kialakul az ördögi kör. Természetesen a jó szülőséghez hozzá tartozik az is, hogy anyagilag támogassam az életünket, de az együtt töltött idő fontosabb. És ha választani lehet, akkor a munkából adjunk lejjebb.
10. Ennek fényében mik a közeljövő tervei?
Most vagyok abban az időszakban, hogy élem a jelent és a mindennapokat. Nem tervezem meg előre az egész évemet. Továbbra is célom, hogy az üzleteim sikeresen működjenek, oktatásokra járjak és magam is oktassak továbbra is.
Képek: Wolf Peti
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)