Keresés

Tombácz Zsuzsa: "Minden konty új lehetőség"

A fodrász válaszol legújabb vendége Tombácz Zsuzsa!

Tombácz Zsuzsa amellett, hogy kiváló fodrász, kiváló versenyeredményeket, számos oktatást és zsűrizési tapasztalatot tudhat a háta mögött. Pályafutásának negyvenedik évfordulóját méltón ünnepelte meg a Night of Excellenece eseménnyel. Most őt kérdeztük pályája mérföldköveiről és jelenlegi mindennapjairól.

1. Hogyan indultál el a fodrász pályán?

Gyermekkoromban szegény körülmények között éltem, és gyakran töltöttem egyedül a nyári iskolai szüneteket. Az első jelentős forduló volt az életemben, amikor 10 évesen lehetőséget kaptam, hogy Varga Lászlóné fodrászatában töltsem a szabadidőmet, betekintést nyerve a fodrászat világába. Ez a kezdeti tapasztalat volt a szikra, ami miatt elindultam ezen az úton, amelyen ma is haladok. Azóta is hálás vagyok ezért a lehetőségért, ami nemcsak nyári elfoglaltságot adott, hanem életcélokat és egyfajta látásmódot, ami meghatározta a jövőmet.

Már tanuló koromban lehetőségem nyílt a fodrászversenyeken részt venni, mivel a főnöknőm rendszeresen eljárt ezekre a rendezvényekre, és én is elkísérhettem. A versenyeken láttam meg először, hogy a fodrászat mennyivel több, mint a hétköznapi frizurakészítés.

2. Beigazolódtak aztán a szakmához fűzött vágyaid?

Az eltelt évek során beigazolódott a szakmához fűzött vágyam. Szimpatikus volt számomra ez a világ, hogy itt kiteljesedhetek, és valami újat alkothatok. Ez megerősített abban, hogy nekem a fodrászat sokkal többet jelent, mint egy szakma, ez számomra az önkifejezés és a fejlődés útja.

3. Mi vonzott a kontyok szakterületében?

Különösen közel áll hozzám a hosszú haj és a kontykészítés, hiszen ebben a kategóriában a kreativitás szinte határtalan lehet. Minden konty egy új lehetőség arra, hogy különleges frizurát készítsek, és a vendégeim számára igazán egyedi megjelenést alkossak. Ez a kategória sokkal nagyobb tered enged a kreativitásnak, a látványnak. Ez jelenti a legnagyobb kihívást ezen a területen.

4. Hogyan indultál el aztán a versenyek területén?

Az első versenyen 1980-ban indultam a szegedi fodrász vállalat rendezésében. Ugyanebben az évben az MFKKE által szervezett Magyar Bajnokságon is részt vettem, amely Balatonfüreden került megrendezésre. Az Egyesület szervezésében kétféle kategóriában folyt a versenyzés: az országos bajnokság, illetőleg a mester kategóriában. Én ekkor még csak az országos kategóriában indultam.

1983-ban az elért eredményeim alapján új fordulat jött az életembe, a következő évtől én is válogatott kerettag lettem. Ebben az évben Hajas László utoljára versenyzett a mester kategóriában. Az egyik meghatározó élményem volt az, amikor Hajas László versenyzését végignéztem. A precizitása és az általa képviselt szakmai alázat mély hatással volt rám, és megerősített abban, hogy még komolyabban vegyem a versenyzést. Ezt követően még több mint 10 évig versenyeztem.

5. Hogyan lettél aztán tréner/versenyfelkészítő?

1999-ben, amikor az MFKKE újjáalakult, fordulópont következett be a pályafutásomban: én lettem a női fodrász szakosztály vezetője és a magyar női fodrászválogatott trénere is. Ez egy hatalmas elismerés és egyben kihívás is volt számomra, hiszen nem csak a saját szakmai célomat érhettem el, hanem lehetőséget kaptam arra, hogy másokat is inspiráljak, támogassak és felkészítsek a versenyekre.

A hosszú út alatt a női fodrászválogatott fantasztikus egyéni, illetve csapat eredményeket ért el. Büszkeséggel tölt el, hogy szakmai tudásommal hozzájárulhattam a sikereikhez.

6. Hogyan érkezett a felkérés zsűrizésre?

Miután befejeztem az aktív versenyzést, elvégeztem az MFKKE szervezésében egy zsüriképzőt, és ezt követően – felkérés alapján – veszek részt különböző rendezvényeken, mint zsüri. Ezek a felkérések lehetőséget adnak számomra arra, hogy egy újabb szempontból lássam a versenyzőket és megismerjen a különböző stílusokat és technikákat.

7. Miben látod a legfőbb változást a versenyzés terén?

Az elmúlt évek során hatalmas változásoknak lehettünk szemtanúi a fodrászversenyek világában. Míg korábban a versenyeken a technikailag legbonyolultabb, látványos stílusok domináltak, manapság a verseny-kiírások és –szabályok egyre inkább a szalonmunkákhoz közelítenek. Ez a változás lehetővé teszi, hogy azok a fodrászok is megmérettethessék magukat, akik a hétköznapi munkájukban a szalonjaikban képviselnek magas szintű szakmaiságot, de nem feltétlenül rendelkeznek a versenyzéshez szükséges bonyolult technikai felkészültséggel.

Természetesen a versenyek terén megmaradtak a magasabb technikai kihívást jelentő kategóriák is, amelyekben látványos, precíz kidolgozású hajköltemények születnek. Úgy gondolom, hogy a verseny mostani sokszínűsége biztosítja, hogy mindenki megtalálja a számára leginkább megfelelő szintet, és hogy a versenyzés lehetősége valóban mindenkié legyen.

8. Night of Excellence néven szerveztél nagyszabású bemutatót néhány éve. Mi inspirált erre?

2017. november 25-én az Iparművészeti Múzeumban került megrendezésre a Kiválóságok Éjszakája. Ez a rendezvény volt a pályafutásom egyik legemlékezetesebb mérföldköve, hiszen a 40 éves szakmai jubileumom alkalmából szerettem volna egy olyan eseményt létrehozni, ami méltóképpen tükrözi a fodrászat iránti elhivatottságomat és azokat az éveket, amelyeket a szakmában eltöltöttem.

Az elsődleges célom volt, hogy a jubileumi rendezvényen azokkal a versenyzőkkel ünnepelhessek, akikkel hosszú éveken át együtt tréningeztünk. A rendezvény különlegességét a színvonalát emelte, hogy nemcsak fodrász versenyzőket, hanem öt sminkest is felkértem, akikkel az évek alatt közös munkánk során együtt alkottunk. Minden résztvevő szabadon megmutathatta a saját stílusát, hiszen úgy gondolom, hogy a sokszínűség és az egyéniség a fodrászat és a sminkesek eszenciája. Ezen a napon valóban a művészi önkifejezés, a kreativitás és az ünneplés állt a középpontban.

A Night of Excellene nemcsak egy rendezvény volt, hanem egy örömteli szakmai találkozás is, ahol mindannyian megosztottuk egymással a szenvedélyünket, amely évek óta összeköt bennünket. A közönség visszajelzései és a résztvevők lelkesedése számomra visszaigazolta, hogy ez az est valóban méltó ünnepe volt a szakmai utamnak és azoknak a barátságoknak, amelyeket a szépészet világában szereztem és amelyek a mai napig tartanak.

A rendezvényt az MFKKE elnöke, Hajas László nyitotta meg, az est moderálásáért pedig Szécsényi István volt felelős. A saját munkáimon kívül az első részben a fodrászok közül Bozsics Katalin, Hinterberger Máté, Jaksa Anikó, Kormány Eta, Kovács Alexandra, Presztóczki Veronika és Váradi Katalin mutatták be a munkáikat, majd az est második részében Arató Krisztián, Csányi György, Dobcsányi Dániel, valamint Veress-Győri Sándor és csapata kápráztatta el a közöséget az általuk készített szebbnél-szebb frizurákkal.

A rendezvényen nemcsak a fodrászok, hanem a profi sminkesek: Dudás Barbara, Kovács Barbara, Márki Bernadett, Sipos Zita és Palkó-Keresztes Virág is bemutathatták csodálatos alkotásaikat, amelyek szintén nagy sikert arattak.

9. Mivel telnek ma a munkanapjaid?

A mindennapjaimat jelenleg két fő terület tölti ki: a szalonom működtetése és az oktatás. 1985-ben nyitottam meg a saját szalonomat, amely ma már széleskörű szolgáltatást nyújt, ugyanis a fodrászaton kívül műköröm és kozmetikai szolgáltatással is kibővítettük a portfóliónkat. A szalonban heti rendszerességgel dolgozom, hiszen a szakmai rutin és a vendégekkel való személyes kapcsolat nagyon fontos számomra.

2013-ban újabb mérföldkőhöz értem, amikor a Wella-val együttműködve megnyitottuk Szegeden a TALENT Academy stúdióját. A stúdió létesítésének célja az volt, olyan helyet hozzunk létre, ahol a fiatal szakemberek és a tapasztaltabb fodrászok is fejlődhessenek, és folyamatos képzésekkel naprakész legyen a tudásuk. A stúdió elsősorban az oktatásra jött lére, és azóta is különböző szakemberek közreműködésével folyamatosan tevékenykedik.

10. Milyen szakmai tervek és célok foglalkoztatnak?

Természetesen mindig vannak céljaim és terveim a jövőre nézve, azonban ez még egyáltalán nem publikus. Ez legyen meglepetés!

Képek: Tombácz Zsuzsa

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)