Keresés

Mentálhigiénés előadás fodrászoknak!

Részt vettünk egy szépségipari dolgozóknak szóló mentálhigiénés programon!

Ahogy korábban is megírtuk, a mentálhigiéné egyre fontosabbá válik a szépségiparban. A körülöttünk lévő világ történései egyaránt érintik a vendégeket és a szépségiparban dolgozókat is. Ráadásul egy jó masszőr, kozmetikus vagy fodrász pszichológus is egyben, így a saját mentális egészségére kiváltképp oda kell figyelnie. A kiégés szintén egyre nagyobb mértékben van jelen a szakmában, amellyel szintén érdemes foglalkozni.

Erről korábbi cikkünkben Dolányi Éva nyilatkozott nekünk, most pedig részt vettünk egy általa tartott mentálhigiénés programon is.

Mentálhigiénés előadás fodrászoknak

A kiscsoportos mentálhigiénés előadás lehetővé tette, hogy a prezentáció mellett kerekasztal-beszélgetés és szakmai eszmecsere is létrejöjjön. A program egyik fő témája a kiégés, annak felismerése, szintjei és kezelési lehetőségei voltak. A résztvevőkről már az első néhány percben kiderült egy állapotfelmérés és saját beszámolójuk alapján, hogy a jelenség mely szintjén állnak és milyen érzelmekkel viseltetnek szakmájuk és az abban betöltött szerepük felé.

A kiégést sok esetben a szakma elhagyásával kezelik a szépségipari szakemberek, ám ez egyáltalán nem kötelező és nem biztos, hogy a legjobb döntés.

Mikor kóros a kiégés?

  • Ha túlzásba visszük a munkát!
  • Ha alvásproblémák és táplálkozási zavarok alakulnak ki!
  • Ha a munka már nem jelent örömet és kihívást!
  • Ha nem tudunk nemet mondani!
  • Ha feszültség és ingerlékenység jelentkezik!

Ha bármelyik szemponton magadra ismertél, érdemes lehet feltenni a kérdést: miért hajszolod magadat? Kinek szeretnél megfelelni? Ezek a kérdések önreflexióra ösztönöznek, amely fontos szempont a kiégés kezelésében. Vannak olyan faktorok is, amelyek gyorsítják a kiégés folyamatát. Ezek közé tartozik például, ha nem érezzük, hogy a helyünkön vagyunk, vagy ha olyan szakmánk van, amit valójában nem szeretünk. A kiégés ma már nem csak elméletben fontos, a WHO szerint ugyanis 2030-ra a jelenség a vezető halálozási okok között lesz majd.

Szóba kerültek a kiégés szakaszai, valamint azt is megtudtuk, hogy a jelenség korai szakaszait még könnyen kezelhetjük segítség nélkül is, néhány könyv elolvasása, relaxációs technikák, illetve egy hobbi nagyon sokat segíthet. Súlyosabb esetben azonban szükség lehet coach, mentálhigiénés szakember vagy pszichológus segítségére is.

Mikre figyelj a megfelelő mentálhigiénés állapothoz?

Akad néhány szempont, amelyet szem előtt tartva megelőzhetjük a kiégést, vagy ha már elkezdődött a folyamat, lassíthatjuk vagy visszafordíthatjuk:

  • Munkaidő – ne haladjuk túl a számunkra ideális mennyiségű munkát,
  • Tervezés, szervezés – összpontosítsunk arra, hogy ne teljen rohanással a nap, tervezzünk meg mindent előre,
  • Idő- és energiamenedzsment – legyen elég szabadidőnk, amely alatt feltölthetjük energiaraktárainkat

Ez természetesen csupán ízelítő a programból. Dolányi Éva projektjével elindult a szakmában egy fontos téma, amely nagyon sok szépségipari dolgozót érint. Ha tehát úgy érzed, hogy kiégtél vagy a közeljövőben érinthet a helyzet, ajánljuk figyelmedbe Dolányi Éva mentálhigiénés programjait.

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)