EBBEN A CIKKBEN
011. Hogyan indult a pályád?022. Miért épp a barber vonal vonzott?033. A Framesi férfi vonalát használtad/használod. Mit ad neked ez a márka?044. Az oktatás mikor és miért tetszett meg?055. Nagy hangsúlyt fektetsz a fodrászat és a barberség összevonására. Mit érzel ezzel kapcsolatban?066. Ismét Ausztráliában dolgozol. Milyen ott a szakmai élet?077. Milyen különbségeket látsz a magyar szakmához képest?088. Az Oxygeni Hair csapatában dolgozol. Miért fontos és eredményes ez a rendszer?099. Milyen további szakmai terveid vannak?1010. Mikor láthatunk ismét Magyarországon?Interjúsorozatunkban Gellei Dávid válaszolt kérdéseinkre, aki korábban már dolgozott Ausztárliában, most pedig visszatért az országba az Oxygeni Hair márkával! Őt kérdeztük pályafutása kapcsán!
1. Hogyan indult a pályád?
Mivel egy háromgenerációs fodrászcsaládba születtem, valahol adott volt, hogy ez lesz az utam. Édesanyám is fodrászként dolgozott, a szakmában ismerkedett meg édesapámmal. Mindketten hozzátettek ahhoz, hogy végül én is fodrász lettem. Ugyan sosem akartam ezt a pályát választani, inkább a média és a rendezvényszervezés érdekelt, de ami meg van írva annak, úgy kellett lennie. A szakmát már Ausztráliában tanultam meg 2003-ban majd 2005-ben “Hairdressing Salon & Business Management” képesítést szereztem.
2. Miért épp a barber vonal vonzott?
A pályám elején az első 10 évet csak női fodrászatban töltöttem. Idősebb testvéremmel Ifj. Gellei Andrással 2008-ban nyitottuk meg a saját fodrászüzletünket Melbourne-ben, ahol női/férfi fodrász voltam. Abban az időszakban sajátítottam el a Sassoon precíziós technikákat és nagyon élveztem térben gondolkozni, formákat alkotni.
Mivel azonban a festés és egyéb vegyszeres műveletek sosem vonzottak, így stylistként csak a hajvágásra specializálódtam. Innen jött aztán a férfi vonal, amikor a barber-hullám elérte Ausztráliát, és úgy éreztem ez jobban vonz, mert motivált a váltás szakmán belül.
3. A Framesi férfi vonalát használtad/használod. Mit ad neked ez a márka?
Egy kedves barátom Balogh Máté (akik mellesleg Édesapám tanulója és munkatársa is volt még anno a GELLEI Szalonban) hatására szerveztünk egy Barber&Colour bemutatót, amit a Framesi márka szponzorált. Nagyon professzionális és letisztult olasz márka amivel tudtam azonosulni, így született meg a kollaboráció ötlete.
4. Az oktatás mikor és miért tetszett meg?
Ha valamit tudsz amivel mások többek lehetnek és segíted a fejlődésüket, akkor azt add tovább, mert magadban tartani nem érdemes! Ezt már korán felismertem és éreztem, hogy van hozzá affinitásom. Egy jó oktató nem csak megmutatja, de el is tudja magyarázni az anyagot úgy, hogy az motiváló legyen annak aki tanul.
Nincs jobb érzés annál, amikor látod, hogy többek lesznek azok, akik általad tanultak. Sok régi diákon és munkatársamon látom azt az 1-2 mozdulatot, kommunikációs stílust, amit én tanítottam nekik. Nagy büszkeséggel tölt el, hogy adhattam valamit, amit én is csak tanultam.
5. Nagy hangsúlyt fektetsz a fodrászat és a barberség összevonására. Mit érzel ezzel kapcsolatban?
Azt szoktam mondani, hogy nincs egyik a másik nélkül. A kettő egy és ugyanaz. Egy a szakma, vendégek ülnek a székünkben és ollóval, gépekkel dolgozunk. Oktatóként a fókuszom az volt, hogy a borbélyokat megtanítsam hosszú hajat vágni, és a fodrász diákjaimat a szakáll illetve az átmenet képzés rejtelmeire.
Próbáltam a szakmában kialakult szakadékot közelebb hozni egymáshoz, illetve hozzáadni azt, amit nagyon kevesen oktatnak (jól) és hiányzik a mai edukációból. Ez a kommunikáció és a vendégmenedzsment. Ez a női fodrászatban jobban megnyilvánul, de a barber közösség is kezdi már felismerni ennek kulcsfontosságát.
6. Ismét Ausztráliában dolgozol. Milyen ott a szakmai élet?
Vissza a jövőbe! Igen, feleségemmel és kislányommal visszaköltöztünk Melbourne-be. A szakma dübörög, hatalmas előrelépések vannak és a társadalom nagyon fogékony az újra, az innovatívra. Rengeteg esemény és meglepően sok szakmai elismerés, díjátadó és verseny kerül megrendezésre, látványosan több, mint Európában. Ez nagyon motiváló az itteni fodrász- és borbélytársadalom számára.
7. Milyen különbségeket látsz a magyar szakmához képest?
Magyarország nagyon kifinomult és szenzációsan ügyes szakmailag. Mindig is az volt. Ismernek és elismernek minket a világon mindenhol. Ez már hosszú idők óta így van és nagyon sok név hozzájárult ehhez, akiket nem is győznék most felsorolni. Ausztrália lazasága, az óceán és a tengerparti feeling által kialakult stílusok nagyban befolyásolják az itteni szakmát.
Egy dolog azonban egyből szembetűnt, ami fantasztikus és nagyon érdekes. Ez egy multikultúrális ország! Itt minden náció, fejforma és hajtípus megtalálható. Előfordul, hogy az egyik vendégem egy szögegyenes ázsiai hajú, a másik egy göndör afrohaj, aztán bejön egy ausztrál szörfös srác, majd egy Dél-amerikai hajszerkezeten és fejformán kell dolgoznom. Ez nagyon színessé és élvezetessé teszi a munkámat. Ráadásul kihívás és kreatív tevékenység is.
8. Az Oxygeni Hair csapatában dolgozol. Miért fontos és eredményes ez a rendszer?
Nagyon jó kapcsolatom van a Szabó Imre hálózattal, mivel gyerekkorom óta édesapám és Imre nem csak szakmai társak, de barátok is. Imre fia Robi és felesége Mariann hozták létre immár több, mint hét éve az Oxygeni márkát, ami már 12 országban van jelen, és 125 referencia szalon világszerte.
Nagyon magával ragadott ez a vonal, és úgy érzem, a hajgyógyászat a következő mérföldkő a szakmámban. Amikor a visszaköltözés gondolata megszületett, akkor talált rám ez az üzleti lehetőség, hogy bevezethessem az Oxygeni márkát és a hajgyógyászatot Ausztráliába. Cégemmel mi lettünk a márka kizárólagos disztribútora itt Ausztráliában.
9. Milyen további szakmai terveid vannak?
Tervekből kifogyhatatlan vagyok, mindig hajt és motivál az alkotási kényszerem, hogy valami újat, hasznosat tehessek le az asztalra. Jelen pillanatban az Oxygeni márka és az oxigénterápiás kezelés megismertetése Ausztráliával az elsődleges célom. Hiszem azt, hogy ez a fantasztikus és naturális hajgyógyászati vonal az, ami a következő új hullám itt a "kenguruföldön". Azt mondják, hogy 15 éven belül csak hajgyógyászati szalonok lesznek, ahol végeznek majd fodrászati tevékenységet is. Az én feladatom, hogy ezt elsőként bevezessem Ausztráliába és piedesztálra emeljem.
10. Mikor láthatunk ismét Magyarországon?
Legyen ez egy meglepetés. Egyszer csak betoppanok, szóval legyen mindenki asztala és pultja rendben és tisztán tartva! Egy biztos, amikor ismét otthon leszek, összedobunk egy kis szakmai eseményt szóval mindenki készüljön fel!
Képek: Gellei Dávid
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)