EBBEN A CIKKBEN
011. Hogyan kezdődött a pályád?022. Ahogy telt az idő is teljesen olyannak láttad és élted meg a szakmát, mint amilyennek elképzelted?033. Nálad mikor jelent meg az oktatás szeretete?044. Mi tesz valakit jó oktatóvá?055. Térjünk vissza még a pályafutásodhoz. A női vonal és a színek iránya egyértelmű volt?066. Miben látod a legnagyobb változásokat a szakmában?077. Az ezzel kapcsolatos tudásodat jelenleg a L’Oréal Professionnel csapatában osztod meg. Hogyan indult ez az együttműködés?088. Szeptember 28-án nagyszabású workshopot és show-t tartotok. Mivel készültök erre az eseményre?099. Korábban azt nyilatkoztad, hogy foglalkoztat a külföldi karrier. Hogy állsz ezzel jelenleg?1010. Milyen szakmai tervek foglalkoztatnak még?Dalotti Gergőt Magyarország egyik legjobb oktatófodrászaként tartják számon, képzéseire mindig nagy az érdeklődés. Most vele beszélgettünk, igyekeztünk megismerni pályáját, motivációit, terveit és véleményét a szakmáról!
1. Hogyan kezdődött a pályád?
Az az érdekes, hogy első indíttatásból nem fodrásznak készültem. A tervem az volt, hogy a Nemzetvédelmi Egyetemre fogok jelentkezni, de aztán rájöttem, nem biztos, hogy ez az én utam. Sokat tűnődtem azon, hogy mi az ami igazán inspirálna, így képbe került a fodrászat. Nem állt tőlem távol a szakma világa mivel nevelőapukám, Ember Dezső a Wella oktatófodrásza volt és általa nyertem bepillantást a szakmába.
Úgy döntöttem, hogy elhalasztom az egyetemi jelentkezést és inkább a fodrászat felé felé veszem az irányt. Bejelentkeztem egy OKJ képzésre, ahol aztán véglegesen magával ragadott a szakma.
2. Ahogy telt az idő is teljesen olyannak láttad és élted meg a szakmát, mint amilyennek elképzelted?
A fodrászszakmában is végig kell mászni azon a bizonyos ranglétrán. Először nyilván csak a végeredményeket látjuk: gyönyörű hajvágások és színek, öröm az emberek arcán stb. A tanulóévek azonban kőkemény tanulással telnek. Így tudunk szakmailag fejlődni és magunkévá tenni a szakma iránti alázatot. Ebben nekem nagyon sokat adott, hogy Hoglmayer Attila és Fehér Tamás szalonjában tölthettem a gyakornoki éveimet ahol szakmailag és emberileg is rengeteget fejlődhettem. Sokat köszönhetek nekik, ők is nagyon sokat hozzáadtak ahhoz, aki most vagyok.
A új generáció fejében rendbe kell tenni ezeket a dolgokat. Azt gondolom, hogy a mai fiataloknak több alázatot kellene mutatni a szakma iránt. Persze tisztelet a kivételnek. Sajnos ma már a social media rengeteg változásért felelős. Ott szintén csak a végeredményt látja mindenki, az oda vezető utat nem. Korábban egy akadémiai oktatásnak is sokkal nagyobb nívója volt, mert csak ott tudták a fodrászok elsajátítani az új technikákat. A fiataloknál ez ment félre: már minden elérhető a különböző social média platformokon és ott akarnak tanulni.
3. Nálad mikor jelent meg az oktatás szeretete?
Bármit csinálok, abból szeretem a maximumot kihozni. Amikor elkezdtem a fodrászatot, akkor már körvonalazódott bennem, hogy szeretnék eljutni oda, ahova a szakmai példaképeim, Ember Dezső, Rigó István, Hoglmayer Attila és Fehér Tamás jutottak: Kiállni a színpadra és megosztani a tudást.
Örömmel tölt el, hogy nálunk az akadémián mindig olyanokkal találkozunk a képzéseken, akik fejlődni szeretnének. Ezt is fontos, hogy minden fodrász tudja: a képzéseknek íve van. Eljössz képzésre, megtanulsz egy új technikát, beviszed a szalonba, ezáltal új vendégekre tehetsz szert. Minél több technikát sajátítasz el, annál több új vendéged és annál nagyobb bevételed lesz.
Sokan azonban sajnos nem járnak oktatásra, hanem az interneten szeretnék megtanulni, ami csupán egy pontig elég. Azon a ponton túl szükség van egy jó oktató jelenlétére, aki megmutatja azokat az apróságokat is, ami a valódi tudást jelentik.
4. Mi tesz valakit jó oktatóvá?
Ez egy nagyon komplex dolog. A legfontosabb talán a szakmai alázat, de emellett nagyon sokat számít a technikai és szakmai felkészültség. Ez alatt nem csak azt értem, hogy az adott oktató tud egy technikát, hanem hogy érti is azt. Ez vonatkozhat hajvágásra és hajfestésre, színelméletre egyaránt. Oktatóként álmunkból felkeltve is tudnunk kell válaszolni minden kérdésre. Ezen kívül nagyon sok múlik az emberi kapcsolatokon, a kapcsolódási képességen. Tudnunk kell együttműködni a partnereinkkel és sosem szabad fentről beszélni. Meg kell tartani az egyenrangú kapcsolatot, csakis így lehet jó a kommunikáció. Az érzelmi oldal legalább olyan fontos, mint a szakmai.
5. Térjünk vissza még a pályafutásodhoz. A női vonal és a színek iránya egyértelmű volt?
Oktatás terén egyértelműen a hajfestés felé mozdultam, de a szalonban sok férfi hajat is vágok, igyekszem megtartani az egyensúlyt.
Dezső is colorist tréner volt, így a színek szeretete tőle ered. Mindig is szerettem volna annyira komplexen belelátni a hajfestésekbe mint ő. Ezért igyekeztem a lehető legtöbb időt azzal tölteni, hogy a hajfestések mesterévé váljak. Azt látom, hogy sokak számára a hajfestés nehéz téma és azt érzik, hogy sosem fogják teljesen megérteni. Ez nálam úgy működött, hogy egyszer csak leesett a tantusz és onnantól minden világossá vált. Ehhez természetesen rengeteg tanulás kell és jó pár hibázás. A hibákból tud az ember a legtöbbet tanulni. Nem szabad elkeseredni. Végig kell gondolni az adott munkafolyamatot lépésről lépésre és megkeresni azt a pontot, ahol elcsúszott a dolog. Utána azt a hibát az ember már nem fogja újra elkövetni.
6. Miben látod a legnagyobb változásokat a szakmában?
Korábban többnyire a hajvágásért kerestek fel egy fodrászt vagy fodrászatot a vendégek. Most már a hajfestés került előtérbe. Ez szerintem akkor történt meg, amikor hangsúlyossá váltak a kreatív technikák. A balayage például nem oldható meg otthon, csakis a fodrásznál. A social media itt is rengeteget számít. Az egy kirakat. Most mindenkiről látunk fényképeket, hogy mit csinál, hol nyaral vagy éppen milyen a haja. Tartanunk kell a lépést.
Régen a hölgyek az újságokban látták a divatot, most azonban szinte mindenhonnan áramlik felénk az, hogy hogyan is kellene kinézni és minek kellene megfelelni. Ha használjuk az internetet, akkor rajtunk is mindenki látja, hogy milyen frizurát viselünk, így folyamatosan haladnunk kell a trendekkel. Ez a két tényező vezetett oda, hogy a színek és a hajfestés előtérbe került.
7. Az ezzel kapcsolatos tudásodat jelenleg a L’Oréal Professionnel csapatában osztod meg. Hogyan indult ez az együttműködés?
Az alapokat a Wellánál kaptam meg, sőt az oktatási pályámat is náluk kezdtem. Amikor velük megszűnt a kapcsolatom, bizonytalan voltam, hogy merre haladjak tovább, mivel mindenképp szerettem volna oktatással foglalkozni. Azt tudtam, hogy csakis egy márka jöhet szóba, a L’Oréal Professionnel.
Körülbelül két héttel a szétválás után kaptam egy üzenetet, hogy a L’Oréal Professionnel oktatófodrászt keresett. Ekkor még nem ismeretem a márka termékeit, csak azt tudtam, hogy a legelegánsabb márka a piacon amihez szívesen csatlakoznék. De nem tudtam, hogyan működnek a színek és a termékek. Dezső azonban azzal buzdított, hogy tudok mindent, amit kell, a termékek használata pedig csak gyakorlat kérdése. Végül jelentkeztem az állásra, Vörös Tamással ketten kaptuk meg a pozíciókat.
Azóta rengeteg dolgot köszönhetek a márkának. Manapság egy fodrász az identitás miatt választ márkát, mert a termékek mindenhol jók. A L’Oréal francia eleganciája azonban jelen van a termékekben, a technikákban, a trendekben és az oktatásban, rendezvényekben is. Kaptam egy olyan közeget, amiben jól érzem magam. Olyan csapatban tudunk dolgozni, ahol egy folyamatos fejlődés látható és esély sincs arra, hogy ez megtorpanjon.
8. Szeptember 28-án nagyszabású workshopot és show-t tartotok. Mivel készültök erre az eseményre?
Készülünk egy kétszer egy órás mesterkurzusra a márkanagykövetekkel és az oktatófodrászokkal. Az első részben a balayage lesz a téma egy kicsit modernebb köntösben, a második blokkban pedig a nagykövetek fognak hajvágást és stylingot bemutatni az előzőleg alkotott hajszíneken.
A show-n pedig az öt nagykövet lesz a színpadon. A show a “Metamorfózis” nevet kapta, ebből adódóan nagy átváltozások lesznek láthatóak. Ezen kívül haladunk a korral és a nemzetközi technológiával, így a Mesterséges Intelligenciát is belecsempésszük a műsorba.
9. Korábban azt nyilatkoztad, hogy foglalkoztat a külföldi karrier. Hogy állsz ezzel jelenleg?
Ez a projekt folyamatban van. A tervek már megvannak, elsőként a környező országokban szeretnék majd képzéseket tartani, a jövőben pedig szeretnék eljutni európai szintre. Hosszú távon bázisként mindenképp megtartom Magyarországot, de nagyon szeretném megvalósítani az európai szintű oktatást.
10. Milyen szakmai tervek foglalkoztatnak még?
Az oktatást mindenképpen szeretném megtartani és erősíteni. A tudás átadása számomra mindennél többet ér. Emellett van szalonmunkám is, de igyekszem nagy hangsúlyt fektetni a munka-magánélet egyensúlyra.
Képek: Dalotti Gergő, Fodrászinfó
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)