Keresés

Bakán András coachként segíti a fodrászokat!

Bakán András a L’Oréal fodrászati divíziójának volt magyarországi kereskedelmi igazgatója coachként folytatja.

Bakán András anno egy nagy FMCG cégnél kezdte karrierjét, amely olyan erős alapokat adott, hogy ezen a pályán tartotta. 2007-ben lett területi vezető a L’Oréal cégcsoport lakossági divíziójánál, később pedig a fodrászati divízióba került. Most vezetés helyett coachként és trénerként támogatja a cég munkatársait. Segíthet a fodrászoknak is megoldani az elakadásaikat, kommunikációs problémákat, gazdasági kérdéseiket és a mindennapi gondokat.

Bakán András a L’Oréal fodrászati divízió élén

„Az FMCG-ben a hazai láncok esetében számítanak leginkább az emberi kapcsolatok. Itt nagy és közepes méretű magyar vállalatokkal működsz együtt. Sokszor így nem csak az számít, hogy mennyire jó üzleti lehetőséget kínálsz, hanem hogy milyen emberi kapcsolódást alakítasz ki a vezetőséggel. Ezzel a tapasztalattal felvértezve kerültem 2009-ben a professzionális fodrászati divízió kereskedelmi igazgatói pozíciójára.” – mesélte nekünk Bakán András.

A szakembert arról is faggattuk, hogy mit adott neki ez a csapat, hiszen 2009 óta vezető pozícióban lenni egyrészt nem kis teljesítmény, másrészt a jó hangulatú, nyitott és befogadó közeget is feltételezi:

„Abban tudtunk együtt fejlődni, ami számomra mindig is fontos volt: az emberi kapcsolatokban. Természetesen ott vannak a számok, az árbevétel, a profit, de a másik oldalon ott van a vevőkör, a fodrászok. Művészemberként különleges kezelési módot igényelnek, ezt a megközelítést pedig sikerült tökéletesítenünk az évek alatt.

Folyamatosan fejlesztettünk mindent, amit lehetett. A közvetlen, ajánlat fókuszú termékeladások helyett áttértünk a személyre szabott üzleti tanácsadói szemléletre a szalonokkal együttműködve.”

Bakán András pályafutása alatt természetesen óriási változások mentek végbe a kereskedelem és a marketing terén. Megerősödött a közösségi média szerepe, a webshopok, ami teljesen más jelenlétet és kommunikációs formákat igényel. Mindemellett azonban a vezetés végig megtartotta a közvetlen kommunikációt a szalonokkal.

Bakán András: „Már nem vezetni, hanem segíteni szeretném a céget…”

Vezetői pozíciója után coachként és külsős trénerként marad kapcsolatban a L'Oréallal. Ennek okairól is megkérdeztük:

„Elkezdtem érezni a generációs szakadékot, amikor az új kollégák egy része a fiammal volt egyidős vagy akár fiatalabb. Ez nagyon nagy kihívás volt, ráadásul ilyenkor kezdi azt érezni az ember, hogy a fiatalok már más stratégiákat alkotnak és más döntéseket hoznak. Olyanokat is, amelyeket én már nem tudtam vagy nem is akartam volna meghozni.

Mindeközben megérett bennem az is, hogy a mögöttem álló tapasztalattal még mindig van érvényes mondanivalóm, de már nem vezetni, hanem segíteni szeretném a céget és a vezetőséget és a partnereinket.”

András 2019-ben elkezdte a pályaváltást, ám 2023 márciusáig a L’Oréal divíziónál maradt. Majd egy hosszabb alkotói szabadság után végképp az egyéni vállalkozói lét mellett döntött, elkezdte bontogatni a szárnyait trénerként, coachként, mentorként és egyetemi óraadóként.

Fodrászszakma coach szemmel

Természetesen egy ilyen váltás a szemlélet változásával is együtt jár. Kíváncsiak voltunk arra, hogy mennyiben más a fodrászszakmát egy cégcsoport vezetőjeként illetve trénerként és coachként látni és részt venni benne:

„A fodrászatban a humánum faktor rendkívül erős. Általában szeretnek emberekhez kapcsolódni, szeretik az érzéseiket kifejezni és megélni. Ezt már vezetőként is éreztem, de mióta tanulok is ezekről a dolgokról, azóta sokkal tudatosabban látom az emberi kihívásokat:

  • milyen vendégtípusok vannak
  • ők általában milyen kommunikációs formákat használnak
  • a fodrászok hogyan kezelhetik ezeket

Ez nagyon sokat segít abban, hogy legyen ötletem arra, hogy hol lehetnek elakadva és milyen jó kérdésekkel, eszközökkel segíthetek nekik a továbblépésben, az üzleti kérdésekkel együtt. Valahol szép, hogy egy olyan szakma képviselőinek érzelmeihez is csatlakozhatok, akik maguk is a vendégeik érzéseivel szembesülnek nap mint nap.”

Hol akadnak el a fodrászok?

A fodrász minden nap sok-sok vendéggel találkozik, akikkel általában, igény szerint beszélgetni kell. András tapasztalatai szerint a fodrász feszültségének elsődleges forrása az, amikor a legtöbb vendég hasonló problémák sorát önti rá, és ezeket egész nap hallgatja.

„Hajlamosak a legszebb szakma képviselői ezeket a problémákat magukévá tenni. Ennek következményeként a nap végére elmegy a kedvük mindentől. Természetesen az is előfordul, hogy valakinek csupa pozitív kisugárzású vendége van. Az a jobbik eset.”

A szakember szerint coachként a legnagyobb feladat megtalálni a stylisttal azt az utat, amelyen meghallgat minden vendégek, de a problémáival végül nem azonosul, nem vonódik bele. Ugyanez a kihívás felmerülhet a kollégák között is, sőt a kollégák személyiségeinek különbözősége is okozhat konfliktusokat.

  • Hogyan kezeljem a kollégáimat?
  • Hogyan tartsam a kapcsolatot a választott márkákkal?
  • Hogyan kezeljem a konfliktusos vendégeket?

Ezek mind olyan aspektusok, amelyekről érdemes beszélni és amelyekkel (valamint az üzleti kihívásokkal is) Bakán András szerint érdemes coach-hoz fordulni:

„Egy coach megadja azt a távolságot egy probléma szemlélése során, ahonnan a fodrász át tudja keretezni önmagában a történetet. Ügyfélként ő is megláthatja a saját valóságát egy másik szemszögből. Én megpróbálom megérteni a történetét, de azért vagyok ott, hogy meglássak egy másik nézőpontot és jó kérdéseket tegyek fel annak érdekében, hogy végül ki tudjon lépni a saját bezárt köréből.”

Találkozz Bakán Andrással!

Bakán András coachként bármely fodrász számára elérhető. Emellett - "Találjuk meg a közös hangot" címmel - az új L’Oréal Akadémián személyiségfejlesztő-kommunikációs tréninget tart fodrászoknak:

„Négy viselkedésmód szerint cselekszünk: domináns, iniciatív, gondos és a stabil. Ez a négy viselkedésmódú egyén olyan, mintha négy különböző nyelvet beszélne. A résztvevők egy előzetes online teszt alapján megtudják, hogy ők melyik csoportba tartoznak, de megtanulják azt is, hogy hogyan kell kommunikálni a másik három nyelven a vendégeikkel illetve a kollégáikkal.”

Képek: Bakán András

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)