Keresés

Kovács Temudzsin Alex: "Fel akartam adni az egészet."

A fodrász válaszol sorozatban Kovács Temudzsin Alex!

Kovács Temudzsin Alex a fiatal fodrászgeneráció egyik kiemelkedő alakja. Idén részt vett a Magyar Bajnokságon és készül az OMC Hairworld megmérettetésére is! Interjúsorozatunkban ezúttal őt kérdeztük.

1. Hogyan kerültél a fodrász pályára?

Édesanyám javaslatára jelöltem meg utolsóként a fodrásziskolát, egyébként informatikai vonalra szerettem volna menni. Be kellett menni egy szóbeli meghallgatásra. Az iskolába lépve láttam, hogy csak lányok járnak oda, így kicseréltük a sorrendet, a fodrásziskola első helyre került. A szakma szépsége és szeretete a gyakorlat során ért el hozzám.

A pályám elején rengeteg férfivendégem volt, azt gondoltam, hogy borbély lesz belőlem. De hamar rájöttem, hogy hiányozna a női közeg és az ott megélt kreativitás a formák és színek tekintetében. Később kiegyenlítődött a nemek aránya, most pedig inkább a női oldal erősebb. Nagyon jó visszajelzésnek tartom, hogy színes a vendégköröm: foglalkozom nőkkel, férfiakkal, fiatalokkal és idősekkel, különböző személyiségekkel és stílusokkal.

2. Mi húzott később a Sassoon-vonal megtanulásához?

Hajvágás terén a Sassoon mindenre választ adott. Amikor elkezdtem a szakmát, először csak másoltam a mesteremet és azokat a fodrászokat, akikre felnéztem. A Sassoon-vonal megismerése kinyitotta a szememet: mindennek van oka, mindenre van egy válasz. El tudtam kezdeni gondolkozni, mégpedig nem sémákban, hanem új gondolatok mentén.

Természetesen a Sassoonnak is van egy kemény, precíz geometriai vonala. Én azonban jobban szeretem a lebegő, textúráltabb hajakat. Mindig szem előtt tartom a hétköznapiságot és azt, hogy a vendég hogyan fogja otthon kezelni a haját. Így ezt a két irányt ötvözöm a szalonmunkám során. Az pedig nagyon jó visszajelzés, ha a vendég ritkán jön igazítani, mert jól érzi magát a frizurájával. Üzleti szempontból ez nyilván nem feltétlenül előnyös, de egy kialakult vendégkörnél belefér. Ugyanannyi idő áll rendelkezésre egy tökéletes és egy közepes vagy rossz munkára is. Miért ne készítenék akkor tökéletes frizurát?

3. A munkáid között sok göndör hajat látunk. Hogy látod ezt a trendet?

A vendégeim 70%-a göndör. A trend új keletű, az utóbbi években sokan feleszméltek arra, hogy a hajuk természetes módon göndör, erre pedig egyre többen fordítanak figyelmet. Igény volt és van olyan fodrászokra, akik jól tudják vágni, ápolni és kezelni a göndör hajat. Kihasználtam ezt a piaci rést, elkezdtek jönni a göndör vendégek, akik azóta is velem vannak, nagyon lojálisak. A göndör haj struktúrája nehezen kezelhető, ezért szükség van olyan fodrászokra, akik valóban jó formát tudnak adni neki, így pedig otthon is jól kezelhetővé válik.

4. Rengeteg rövid hajat is vágsz. Mit látsz ezen a területen?

A pályám elején féltem a rövid hajaktól, sok vendéget le is beszéltem róla. Elkezdtem azonban érezni azt, hogy nem lehet úgy dolgozni, hogy folyamatosan félek valamitől. Elkezdtem különböző oktatók rendszereit kitanulni az alapoktól kezdve, egészen a haladó szintig. Így sok szakember stílusát beépítem a sajátomba úgy, hogy közben önmagam maradjak.

5. Mi inspirál ilyen sok oktatáson való részvételre? Ez nem mindenkiről mondható el.

Jó szeretnék lenni a saját szememben, szeretném színesen megközelíteni a szakmát. Ez egy belső nyitottság. Lehet, hogy 3-4 oktató nagyvonalakban ugyanazt tanítja, valahogy azonban mégis más a végeredmény és a megközelítés. Persze előfordulnak ellentmondások, ilyenkor sokat gondolkozom ezeken és megnézem azt, hogy melyik módszert tudom inkább beilleszteni a saját stílusomba és vágási technikámba. Ha egyetlen dolgot megjegyzel egy oktatásból, már megérte elmenni.

6. Idén részt vettél a Magyar Bajnokságon. Mit jelent számodra a versenyzés?

Ez volt a legelső versenyem. Negyedik helyezett lettem, amivel teljesen elégedett vagyok. Eddig leginkább szalonfodrásznak tartottam magam és tartok néhány oktatást, a versenyzés egy új világot nyitott ki számomra. Olyan technikák kerülnek elő, amelyeket a szalonban nem biztos, hogy elővettem korábban, ám most be tudom építeni.

Számomra elsősorban a tanulást, az inspirációt és a kapcsolatépítést jelentik a versenyek. Nem voltak elvárásaim magammal szemben, nem akartam teljesíteni, élményként indultam a versenyen. A versenyzés által rengeteg olyan embert ismerhetek meg, akiktől tanulhatok akár mentorként akár versenytársként.

7. Erre tudsz példát mondani?

A Magyar Bajnokság után felhívott Bozsics Katalin, hogy elmegyek-e velük a párizsi világbajnokságra. Először magamhoz sem tértem, az első versenyemen épp hogy túl voltam. Elkezdtünk közösen gyakorolni és egy nagyon jó kapcsolat alakult ki közöttünk. Összedobjuk a tudásunkat és elmondjuk egymásnak a véleményünket, ez pedig egy nagyon támogató közeg. Számomra ez a célja a versenyzésnek.

8. December óta mesterfodrász vagy. Miben változtatott ez a szakmai hozzáállásodban?

A mesterlevél megszerzése számomra a kitartást jelképezi. Azt az időt, pénzt és energiát, amit a szakmába, pontosabban a saját fejlődésembe fektettem. Néhány évvel ezelőtt még nem is gondoltam arra, hogy mesterfodrász leszek. Sőt az első időkben lassú, pontatlan és sikertelen voltam, fel akartam adni az egészet. Most pedig bekerültem a leginspirálóbb közegekbe és szeretnék belefolyni az oktatásba is. Erre az útra emlékeztet a mesterlevél.

9. Ha már oktatás: Fehér Norberttel készültök egy közös oktatásra. Milyen vízió áll emögött, mitől lesz különleges ez az oktatás?

Norbival szinte mindenben különbözőek, sőt ellentétesek vagyunk egymással. A szakma szeretetében azonban megtaláltuk a közös hangot, ő is nagyon elkötelezett a folyamatos fejlődésben. A közös oktatást az a gondolat indította el, hogy megmutassuk a fodrászoknak, hogy a férfi és a női hajvágás átjárható, a technikák átemelhetők egyik vonalról a másikra. Ezért is szeretek mindkét nemmel dolgozni, mert ez folyamatosan gyakorolhatom. Ezzel az oktatással szeretnénk összhangot teremteni a férfi és a női formák és színek között.

Úgy gondolom, hogy valaki vagy tud hajat vágni vagy nem. Nincs olyan, hogy férfi haj vagy női haj. Természetesen lehet az embernek specialitása, de komplexen kell, hogy gondolkodjunk a szakmában.

10. A közös oktatáson és a világbajnokságon kívül milyen céljaid vannak a közeljövőre nézve?

Szeretnék több figyelmet fordítani az oktatásra akár magán úton akár állami oktatásban. Később szeretnék egy saját üzletet is, ahol teljes mértékben létrehozhatom a saját víziómat. Ehhez egyelőre gyűjtöm az ötleteket és az inspirációkat. Augusztustól a Cheeky csapatában dolgozom, ami szintén egy olyan közeg, ami lehetőséget ad arra, hogy inspirálódjak másoktól és kialakuljon bennem a kép, hogy mit is szeretnék megvalósítani.

Képek: Kovács Temudzsin Alex

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)