Keresés

Kókány Balázs: "A Barber Shop kifejezést elengedtem!"

A barber válaszol sorozatban Kókány Balázs!

Kókány Balázs neve leginkább a Műhely Akadémia kapcsán lehet ismerős. A borbély jelenleg további üzletek és képzőhelyek nyitásán dolgozik. Többek között erről is beszélgettünk!

1. Hogyan indultál el a fodrász pályán?

Immár több, mint tíz éve, hogy fodrászként végeztem az egyik budapesti fodrásziskolában. Akkor még két évig tartott a fodrászképzés, a bizonyítványomban férfi-női fodrász szerepel. Az volt a tervem, hogy Amerikában helyezkedek majd el fodrászként, hiszen másfél évig kint éltem, és nagyon tetszett az ottani légkör. Ez a tervem aztán nem valósult meg, így Budapesten kerestem gyakorlati helyet.

2. Amikor kint éltél, már megfogalmazódott benned a fodrászat, mint cél? Figyelted ilyen szempontból a környezetedet?

Akkor ez egyáltalán nem fogalmazódott meg bennem. Viszont a hazatérésem után, amikor egyáltalán nem találtam a helyemet és vissza szerettem volna menni, akkor már igen. Talán emiatt kezdtem el leginkább külföldi oldalakról inspirálódni még mielőtt egyáltalán beiratkoztam volna a fodrásziskolába. Azóta természetesen megváltozott az életem, ma már teljes mértékben itthon képzelem el a jövőmet.

3. Miért épp a barber vonalat választottad?

A szakma női részét egy kicsit bonyolultnak találtam, a férfi vonal mindig sokkal közelebb állt hozzám. Amikor kiderült, hogy apuka leszek, akkor visszaköltöztem a szülővárosomba, Székesfehérvárra, ekkor jött a gondolat, hogy saját üzletet nyissak.

4. Ez lett a Műhely Barber Shop?

Igen. És bár vágtam női hajakat, a férfi vonal továbbra is sokkal komfortosabb volt számomra. Elkezdtem képezni magam a borosta- és szakállápolásban is, ez pedig meghozta az eredményét. A Műhely nagyon népszerű lett, hiszen akkor még kevesen használták egyáltalán a barber shop fogalmát.

5. A Műhelyből később akadémia is lett. Ehhez milyen út vezetett?

Nagyon korán észrevettem, hogy a munkaerőhiány óriási probléma. Ez az én üzleteimben is megmutatkozott, ezért elkezdtem gondolkozni azon, hogy a saját oktatási vízióm szerint képezzek fodrászokat és borbélyokat, akik aztán talán számomra is megoldhatják a munkaerőhiány kérdését. Emellett ki szerettem volna magam próbálni egy új területen, az oktatás pedig erre is kiváló lehetőséget nyújtott.

6. Miben különleges a te oktatási víziód? Mit ad a Műhely Akadémia a tanulóknak?

Azt gondolom, hogy a szemléletünk nagyon törekszik a valóság tükrözésére. Mindig figyelemmel követjük, hogy mire van szükség a szalonmunkában és hol vannak a legnagyobb hiányosságok. A 12 hónapos képzés végén olyan tanulókat szeretnénk kiengedni az akadémiáról, akik ténylegesen beletanultak azokba a dolgokba, amik fontosak a mindennapi munkában. Nem csupán a hajvágásokra gondolok, hanem a vendégfogadásra vagy az egyéni vállalkozásra. Szeretnénk elérni azt, hogy a tanulóink teljes értékű szakemberként, rögtön vállalkozóként tudjanak elhelyezkedni a piacon.

7. Hogyan jött létre az együttműködés a Selected csapatával?

Pályafutásom alatt számos versenyen vettem részt nézőként, ahol rengeteg kapcsolatot alakítottam ki. Már akkor is szimpatikus volt Séllei Balázs munkássága, vele hamar baráti kapcsolatba kerültem. Sokszor beszélgettünk már arról, hogy jó lenne létrehozni egy olyan oktatási rendszert, amely valóban a mai piacnak megfelelő.

Jelenleg két akadémiát működtetünk közösen a Selecteddel Székesfehérváron és Budapesten, de tavasszal nyitja meg kapuit a békéscsabai akadémia is.

Kókány Balázs, Séllei Balázs és Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere

8. Mi a sikeres borbély szalon titka?

Nagyon fontos a szakmai alázat és a szorgalom. De nagyon fontos, hogy milyen valakinek a személyisége, illetve a jövőképe. Nagyon fontosnak tartom, hogy pontosan lássuk a céljainkat, hiszen a döntéseinket ennek megfelelően tudjuk meghozni.

Én mindig szerettem több dologban kipróbálni magam. Amikor láttam, hogy fodrászként nincs több kapacitásom, akkor nagyon gyorsan elkezdtem gondolkozni azon, hogyan tudnék úgy bővülni, hogy a vendégköröm továbbra is ugyanolyan színvonalon részesüljön a szolgáltatásban. Így jött létre három üzlet, hajat vágtunk szinte éjjel nappal. Jelenleg nem vágok hajat, minden energiámat a szalonok menedzselésére és az Akadémia működésére fordítom.

9. Még mindig viszonylag sok kritika éri a barbervilágot. Mit gondolsz ezekről?

Részben ezért kezdtem el az akadémiával foglalkozni. Szerettem volna részletesebb és nagyobb tudásanyagot adni a tanulóknak. Természetesen mi is átalakultunk, az üzletek is inkább már férfifodrászatként működnek, a barber shop kifejezést elengedtem. Korábban rengeteg rövid képzés indult, de tavaly szerencsére megszűnt ez a lehetőség. Bár továbbra is vannak rövid képzések, ám ezek nem nyújtanak teljes értékű fodrászvégzettséget.

10. Mik a további terveid?

Szeretnénk további akadémiákat nyitni Miskolcon, Pécsett és Győrben. Ezen kívül belevágunk abba, hogy minden akadémiával rendelkező helyszínen üzletet is nyissunk.

Képek: Kókány Balázs, szekesfehervar.hu (Ostorházi Helga)

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)