Keresés

Kéményseprés - a szalonban is fontos lehet!

A kéményseprés a fodrászszalonban is fontos lehet! Mutatjuk, miért!

Egész Magyarországon a katasztrófavédelem kéményseprői ellenőrzik a magánházak kéményeit. Társasházakhoz maguktól kimennek a kéményseprők, azonban a családi házakhoz nem mennek automatikusan a kéményseprők, időpontot kell egyeztetni velük. Magánszemélyeknek ingyenes a kéményseprés. A családi házakban élők telefonon és interneten is tudnak időpontot egyeztetni.

Telefonon a 1818-as számot kell hívni, a telefonos menüben pedig a 1-es, 9-es majd 1-es gombot kell megnyomni. Interneten a https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ oldalon, az online ügyintézés, időpontfoglalás linken lehet az ingyenes kéményellenőrzésre időpontot foglalni.

Kinek kell megrendelnie, fizetnie a kéményseprést?

  • Ha valaki családi házban él és a házba nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet (Kft, Bt, egyéni vállalkozó, stb.), akkor a kéményseprés ingyenes. Nem kötelező, viszont erősen ajánlott, hiszen az életünk múlhat a kéményünk állapotán. A kéményseprő nem jön magától, akkor érkezik, ha a kéménytulajdonos időpontot foglal. A családi házban élő magánszemélyek kéményeit a katasztrófavédelem kéményseprői ellenőrzik.
  • Ha családi házban él és a házba be van jegyezve gazdálkodó szervezet (az egyéni vállalkozó is annak számít), akkor a seprést egy- vagy kétévente kötelező megrendelni. Ezt már viszont nem a katasztrófavédelem, hanem kéményseprőcégek végzik saját díjszabásuk szerint. A gazdálkodó szervezetek attól a kéményseprőcégtől rendelhetik meg az ellenőrzést és tisztítást, amelyik szimpatikus. Ha szilárd tüzelőanyaggal fűtenek, akkor évente, ha gázzal, akkor kétévente kötelező megrendelni. A kéményseprésért a gazdálkodó szervezeteknek fizetniük kell. A gazdálkodó szervezetek több kéményseprőcég közül választhatnak.
  • kemenysepres.katasztrofavedelem.hu oldalon a „ki az ön kéményseprője” résznél az irányítószám megadása után ki lehet választani, hogy magánszemély, vagy vállalkozás-e a kéménytulajdonos, illetve azt is, hogy családi ház-e vagy társasház-e a szóban forgó épület. Ha mindent megfelelően kiválasztottunk, az oldal fel is ajánlja, hogy az adott területen milyen kéményseprőcégektől lehet megrendelni a kötelező ellenőrzést. Nincs más teendőnk, mint kiválasztani a legszimpatikusabbat. Figyeljünk, mert vannak csalók, akik a katasztrófavédelem alvállalkozóinak adják ki magukat és a gazdálkodó szervezetekhez becsöngetve bírsággal fenyegetőzve ajánlják fel a kéményseprési szolgáltatásaikat. Ezeket nem kell beengedni! A gazdálkodó szervezetek attól a kéményseprőcégtől rendelik meg a kötelező kéményellenőrzést, amelyiktől szeretnék, ne dőljenek be az erőszakos csalóknak.
  • Aki társasházban él és a lakásba nincs bejegyezve gazdálkodó szervezet, ahhoz a kéményseprő magától érkezik, és ingyen elvégzi a munkát. A weboldalon egy picit lejjebb görgetve található a „mikor jön a kéményseprő” rész. Itt a település és a közterület kiválasztását követően megtudhatják a társasházban élők, hogy az adott utcában lévő társasházakba mikor érkeznek a katasztrófavédelem kéményseprői. A társasházban élő magánszemélyeknek szintén ingyenes a kéményellenőrzés.
  • Ha valaki társasházban él és a lakásba be van jegyezve gazdálkodó szervezet, akkor a katasztrófavédelem kéményseprője magától érkezik, de a munka díját ki kell fizetni. Ha a lakásnak saját kéménye van, akkor az egész munka díját, ha a társasház gyűjtőkéményére van csatlakoztatva, akkor a munka rá eső részét kell kifizetni. Például ha egy tízlakásos társasház egyik lakásába van bejegyezve egy egyéni vállalkozó, akkor neki a társasházi kéményellenőrzés díjának egytizedét kell megfizetnie.

Kémény beüzemelése vagy átalakítása

  • Ha valahol évek óta nem használt fűtőeszközt és kéményt szeretnének beüzemelni, ott különösen fontos, hogy használat előtt mindenképpen nézessék meg a fűtőeszközt szakemberrel, a kéményt pedig kéményseprővel.
  • Ha bárhol átalakították a kéményt, felújították azt, vagy új fűtőeszközt kötöttek rá, ott csak akkor szabad használni a kéményt, ha egy kéményseprő a helyszínen egy műszaki vizsgálat során leellenőrizte azt és egy megfelelőségi nyilatkozatot állított ki róla. Ha ez nem történt meg, a kéményt használni nemcsak tilos, hanem életveszélyes is. Kéménytűz, vagy szén-monoxid-mérgezés is lehet abból, ha hibás a kémény.
  • Ha új kéményt engedélyeztetünk, vagy a meglévőt akarjuk átépíteni, alakítani, akkor ez ehhez szükséges ügyintézés, helyszíni vizsgálat már pénzbe kerül, amit meg kell rendelni a fent említett webes felületen, vagy telefonszámon. Minden kéménnyel kapcsolatos átépítést, változtatást kéményseprőkkel kell ellenőriztetni.

Mi történik, ha rossz állapotban van kéményünk?

Ha visszaáramlik a füstgáz, tökéletlen égés jön létre, aminek az egyik mellékterméke a kis mennyiségben is halálos szén-monoxid.

Ahol fával, szénnel fűtenek ott folyamatosan korom és kátrány rakódik le a kémény belső falára, amit ki kell tisztítani. A lerakódást csak fokozza, ha lakkozott, rétegelt, nedves, festet fával, vagy szeméttel fűtenek. Az optimális tűzifa, amit nem kezeltek semmivel és két évig fedett, jól szellőző helyen száradt. A kémény belső falán lerakódott korom és kátrányréteg folyamatosan vastagszik, leszűkíti a kémény belsejét, ami miatt visszaáramolhat a füstgáz. A kéményben lerakódott korom és kátrány meg is gyulladhat, ami lakástűzhöz vezet.

Előfordul, hogy valaki egy barkácsáruházban vásárol egy akciós fűtőeszközt például egy lemezkandallót, rácsatlakoztatja a tökéletes állapotban lévő kéményére, a füstgáz mégis visszaáramlik. Ennek oka, hogy a kémény és a fűtőeszköz nem kompatibilis egymással. Egy drága fűtőeszköz vásárlása, bármilyen fűtést, kéményt érintő költséges átalakítás előtt érdemes kéményseprőt hívni, és megkérdezni tőle, hogy az otthonunkban milyen fűtési módokra van egyáltalán lehetőség. A kéményseprőkkel folytatott előzetes helyszíni műszaki vizsgálat néhány ezer forintba kerül, azonban rengeteg felesleges kiadástól megóvhatja az embert.

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)