Keresés

Motiváció a szépségiparban - Gyozsán Nikoletta interjú!

Gyozsán Nikoletta szempillastylisttal beszélgettünk!

A motiváció kérdésköre valamilyen módon szinte mindenkit érint. A szépségiparban dolgozók közül sokan már nem érzik a munkában a kihívást, a vendégekkel való törődés örömét, így elvesztik a motivációjukat, sőt kiégnek. Ezekről a jelenségekről és esetleges megoldásairól, a motiváció fenntartásáról beszélgettünk Gyozsán Nikolettával.

Niki szerint a motiváció egy gyümölcs, ami fán terem. A fa azonban nem nő vadon, tehát a gyümölcséhez nem férhetünk hozzá könnyedén. A fát gondozni kell, megfelelő körülményeket kell biztosítani számára.

„A gondozás fontos eleme a termőföld, ami az önismeret. Ez az origó. Az önismeret nagyon fontos a vállalkozás és a vendégkezelés szempontjából is. A vendégek nem csupán a végeredményt fizetik meg, hanem az általunk nyújtott szolgáltatást. Magunkat is el kell adni, ez pedig önismeret nélkül nagyon nehéz.” – fejtette ki Niki.

A példa mentén haladva, a tápoldat, amivel gondozzuk a fát, az a fegyelem és a tudatosság. Ezekre folyamatosan szükség van ahhoz, hogy a gyümölcs beérjen. Tudatosítsuk magunkkal a céljainkat és fegyelemmel haladjunk abba az irányba. A fának lehetnek betegségei is, esetünkben például a toxikus környezet, ahol nem ér minket inspiráció és nem érezzük jól magunkat. Ha ezek a betegségek tönkreteszik az ágakat, abból nem lesz gyümölcs.

Kiégés

Niki szerint, ha a toxikus környezettől nem tudunk megszabadulni, akkor fel kell állítanunk benne a saját magunk határait és át kell gondolni, hogy hogyan boldogulhatunk benne. Ha azonban ezek a határok nincsenek meg, akkor jöhet a kiégés:

„Amikor kiborulsz, az nem a határod, hanem az már túl van rajta. Fontos, hogy lerakd a szabályokat és ismertesd is a környezeteddel, vendégeiddel. A szépségipari dolgozók gyakori hibája, hogy nem beszélnek eleget a határaikról a vendégek felé. Pedig ezek a szempontok akár közösségi média tartalomként is megállják a helyüket – amire szintén panaszkodunk, hogy nem tudunk készíteni.”

Tippek kiégés ellen

  • Számvetés – tudatosítsuk magunkkal, hogy milyen készségek és képességek birtokában vagyunk, emlékeztessük magunkat az elért eredményeinkre.
  • Hibázás – engedjük meg magunknak a hibázást, mert ezt általában el szeretnénk kerülni. Feszegessük a határainkat és ismerjük meg azt, hogy mit és mennyit bírunk hibázás nélkül. Kezdjünk bele minden dologba, amitől félünk. Aki eleget hibázik, az nem fogja azt gondolni, hogy már mindent tud. A szépségiparban nincs olyan, hogy mindent tudunk.
  • Közösség – próbáljunk meg felépíteni vagy legalább része lenni egy közösségnek. Ha van egy összetartó közösség, akik őszintén adnak egymásnak tippeket és szakmai tanácsokat, az óriási segítség lehet. Egy ilyen közösségben arra is lehetőség van, hogy belássuk, ha hibáztunk. Ha fodrász vagy, bátran csatlakozz a Fodrászinfó Pro szakmai csoportba!)

A motiváció nem állandó

A motiváció nagyon komplex, éppen ezért nem szabad úgy elképzelnünk, mint egy állandó jelenséget. A motiváció van, hogy ez egekben jár, van hogy alábbhagy. Ahhoz, hogy beérjen a gyümölcs, nekünk kell megdolgozni:

„Tudatosítanunk kell magunkkal, hogy gödrök mindig vannak. El is időzhetünk benne egy kicsit, de ne túl sokáig. Vegyük elő a tápoldatot és keressük meg, mivel gondozhatjuk a motivációt. Én rengeteget tanulok magamról könyvek, hangoskönyvek és podcastok segítségével. Aki ebbe nem fektet energiát, az nem fogja megismerni önmagát. A szakmának pedig ez már szerves része. Nem kifogás, hogy nincs rá idő. Ha nem tervezel előre és nem írod be a naptárba az énidődet, akkor soha nem fog erre sor kerülni. Csakis rajtad múlik!”

Képek: Gyozsán Nikoletta

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)