EBBEN A CIKKBEN
01Ezért nem beszélhetünk göndör hajtrendről02A göndör haj elkészítéséről és ápolásáról röviden03Herczeg Gyöngyi-módszer 04Hajápolási tippek göndör hajú vendégek számára05Ha szívesen tanulnál még a göndör hajról, információszerzésre látogass el:A göndör haj elkészítése, ápolása mindig különös szakértelmet igényel. Gyakori, hogy a fodrászok megijednek tőle, hiszen teljesen másképp kell kezelniük, mint egy egyenes hajtípust. Kíváncsiak voltunk, hogy mi áll ennek a hátterében, és milyen gondolatokat lehet átadni a játékos tincsek formázásáról. Ezúttal Herczeg Gyöngyi, a göndör haj egyik hazai specialistája segített nekünk megválaszolni a témakörrel kapcsolatos kérdéseinket.
Ha továbbgörgetsz megtudhatod, hogy:
- miért nem létezik göndör hajtrend?
- miben különbözik a göndör haj az egyenestől?
- miért tartanak tőle a fodrászok?
- milyen hajvágási– és hajápolási technikákat kell elsajátítani szakemberként a kezeléséhez?
FONTOS: a válaszokat Herczeg Gyöngyi tolmácsolásában közöljük.
Ezért nem beszélhetünk göndör hajtrendről
A göndör haj nemcsak egy hajtípus, hanem egy életmód. A legnagyobb különbség, amit meg kell érteni vele kapcsolatban, az a látásmód. Ez nem jelent mást, minthogy nem mértanilag, hanem vizuálisan kell megtalálni a megfelelő formát, a haj kapcsolatait. Emellett hatalmas eltérés az egyenes hajjal szemben, hogy mondhatni önálló életet él. Naponta képes máshogyan állni, ezért a vágás akkor jó, hogyha a haj minden állapotában és az összes növekedési fázisában ugyanolyan harmonikus formaként tud működni. Épp ez az a tulajdonság, ami megadja a göndör hajvágás izgalmát. Olyan, mint a szobrászat: frissen tartja a kreativitást, mert folyamatos gondolkodást és problémamegoldást kíván.
Miért nem beszélhetünk tehát göndör hajtrendről? Mert ez egy természetesen hordható hajtípus. A göndör hajúak arra törekednek, hogy természetes esésében legyen megfelelő a frizurájuk – ahogy az lenni kíván –, ezért így kell megtalálni az egyénhez leginkább illő formát esztétikailag és komfort szempontjából. Épp ezért egészen más hozzáállást kíván a fodrászok részéről.
MIÉRT TARTANAK A GÖNDÖR HAJTÓL A SZAKEMBEREK?
A szakemberek esetében a göndör hajjal kapcsolatos aggodalmakat és félelmeket az szüli, hogy az iskolában tanult szempontokat nem lehet egy az egyben ráilleszteni a göndör haj elkészítésére. A forma megalkotásához egy sokkal szabadabb hozzáállásra és kreativitásra van szükség. A száraz hajvágás sokat tud segíteni ebben, mert a technika alkalmazása közben közvetlenül látható, hogy mi történik, nincsenek meglepetések. Egy szó mint száz, akinek jó a térlátása és kreatívan áll a szakmájához, az jól el tudja sajátítani a göndör haj kezeléséhez szükséges látásmódot.
A göndör haj elkészítéséről és ápolásáról röviden
Ahogyan azt említettük, az iskolában elsajátított módszereket nem lehet teljes mértékben felhasználni a göndör haj esetén. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egy kezdő fodrásznak nincs a kezében megfelelő tudás ehhez, csupán meg kell tanulnia, hogy a hajvágó technikákat hogyan kell a formához igazítani és módosítani. Például a ritkítást és a puhítást fel kell cserélni a csúsztatásos technikával, mert a göndör hajnál nagyon fontos, hogy egy tincsen belül ne keletkezzenek lyukak és rések. A hajszálaknak követniük kell egymást, így lehet elkerülni ugyanis a kócolódást, a szalmás hajszerkezetet és az egészségtelen hatású hajat.
A hajápolásban alapvető a szárító anyagok elhagyása (pl. szilikon vagy szárító alkohol), törekedni kell a szulfátmentes termékek alkalmazására. Ilyesmit nem nagyon lehet kapni fodrász szaküzletben, ezért a curly method alapján saját termékeket fejlesztettem, ami a göndör haj külföldi kultúráját követi. Ezt azt jelenti, hogy a hajakat nem alkalmilag ápolom a nálam elkészült frizura erejéig, hanem az általános otthoni ápolásra fektetem a hangsúlyt. Így a vendégek érdemben haza tudják vinni az egyénre szabott megfelelő anyagokat.
Herczeg Gyöngyi-módszer
A Herczeg Gyöngyi-módszer az iskolában tanult technikák újragondolása. A metódusom lényege a szemlélet és a szakmai szabadság átadása. Kidolgoztam, kitapasztaltam két év alatt a megfelelő szárító anyagmentes hajápolási rutint – a mosástól kezdve, a tápláláson át a formázás-fixálásig. Ehhez biztosítani tudok egy kész leírást, ami nagy segítséget nyújt mind a szakembereknek és göndör hajú vendégeiknek. A workshopom keretein belül megmutatom:
- a felmerülő problémákra adható megoldásokat,
- a kreativitás fontosságát,
- az új gondolkodásmódot,
- a kommunikációs eszköztárat (amivel az általános hibák elkerülhetők, a vendég komfortzónája megismerhető),a vizes és száraz hajvágást,
- a megfelelő termékhasználatot,
- a jó hajszárítási technikát.
Mindezen túl segítek a résztvevő fodrászoknak a reklámozásban, a vendégkör fellendítésében, és online tanácsadást is vállalok, amíg szükségük van rá.
WORKSHOP JELENTKEZÉS: kattints ide, és írj privát üzenetet az oldalon belül!
HERCZEG GYÖNGYI ELŐTTE ÉS UTÁNA MUNKÁI:
Hajápolási tippek göndör hajú vendégek számára
A göndör hajú vendégek hajápolási technikája két alaptézisre épül:
- a szárító anyagmentes termékek használatára,
- a hidratálásra és a haj proteinnel történő táplálására.
A göndör haj esetén a porozitás megállítása segít abban, hogy a hajnak proteinre vagy hidratálásra van szüksége. Ezt úgy lehet tesztelni, hogy egy pohár vízbe beleteszünk egy samponnal mosott hajszálat, és megnézzük, hogy hogyan reagál. A víz tetején lévő hajszál hidratálást, az alján maradó pedig proteint kíván. Általánosságban a legtöbb középen kezd lebegni, ami arra világít rá, hogy a hajnak mindkét anyagra szüksége van. A megfelelő egyensúlyt otthoni kísérletezés alapján lehet meghatározni, de számításba kell venni a hormonháztartást, az időjárást, a stresszt és egyéb környezeti tényezőket is.
Ezen túl a hajszárító minősége és a hajszárítási technika is nagyon sokat számít. A megfelelő diffúzortárcsának hosszú fogai vannak, perem nélküliek, a jó hajszárító pedig kis nyomáson langyos levegő fújására is képes. Ha ezek megvannak, akkor már csak arra kell figyelni, hogy a hajat jobbra balra döntve szárítjuk, azaz a hajvégektől kell a hajtő felé haladni. A fésülködés kizárólag vizesen történhet egy olyan eszközzel, ami nem húzza és roncsolja a haj szerkezetét – tökéletes alternatívának számítanak a Tangle Teezer erre kifejlesztett hajkeféi.
HERCZEG-TERMÉKCSALÁD
A Herczeg termékcsaládot egy éven át fejlesztettem, havi 100-120 göndör hajon tesztelve, mivel a vendégeim 99%-a göndör. Egy szárító anyag– és vegyszermentes zölkozmetikum szortimentet hoztam létre, ami egyenes hajra is ugyanúgy alkalmazható. A termékek között megtalálható:
- egy argánolajos sampon száraz hajra,
- egy bergamotos zsíros hajra,
- egy lenmagzselé a göndörítéshez és tápláláshoz,
- egy proteines balzsam B5 provitaminnal,
- egy hidratáló mézbalzsam szkvalánnal és jojobával.
Utóbbi kettő megfelelő aránya adja meg a jó cgm (curly girl method – szárító anyagmentes ápolás) táplálási egyensúlyát. Mindkettő használható hajban maradó hajápoló krémként.
Ha szívesen tanulnál még a göndör hajról, információszerzésre látogass el:
- a Göndörkacaj blogra, amit Kovács Dóra üzemeltet,
- vagy csatlakozz Herczeg Gyöngyi ‘Szeresd magad göndören’ csoportjához!
Forrás: Herczeg Gyöngyi
Képek: Pinterest és Herczeg Gyöngyi