EBBEN A CIKKBEN
01Fodrász állás külföldön: ErdélyFodrászállás külföldön című sikeres sorozatunkat folytatjuk, amelyben különböző országokban dolgozó magyar fodrászokat kérdezünk jelenlegi életükről, elhelyezkedésükről, az ottani fodrászvilágról és lehetőségeikről. Legújabb interjúalanyunk: Szekeres Csilla, célpontunk pedig Erdély, Barót.
Szekeres Csilla bár Erdélyben született, az interjú helyet kapott a sorozatban, hiszen Magyarországról nézve Erdély is külföldnek tekinthető. Kíváncsiak voltunk az ottani fodrászéletre is.
Fodrász állás külföldön: Erdély
1. Könnyen kialakult a vendégköröd?
Tartottam attól, hogyan alakul majd ki a klientúrám, de szerencsém volt, hogy már ismertek és egész jól sikerült.
2. Milyen gyorsan találtál magadnak (fodrász) munkát?
A fodrász iskola elvégzése után kb. 15 évvel tudtam megnyitni a saját fodrász üzletemet.
3. A hatóságok részéről milyen papírt kellett beszerezned az elején, hogy munkát vállalhass? Központilag kaptál ehhez segítséget?
Amikor elhatároztam, hogy nyitok itt, Erdélyben egy szalont, az önkormányzattól kellett engedély, egészségügyi engedély és a fodrász oklevél.


4. Van esetleg tipped a hatósági ügyintézéshez?
Itt minden papírt románul kell beadni, ha nincs, akkor hitelesíteni lehet fordító irodákon keresztül.
5. Volt esetleg problémád fodrász-vendég viszonylatban a nyelvi akadályok miatt?
Igen, voltak. Néha még mindig vannak problémák, mivel nem beszéljük anyanyelvi szinten a román nyelvet, így akadnak nézeteltérések, félreértések. De megértőek a klienseim, kisegítenek mindig. Szoktunk nevetni, ha valami nem jut eszembe és kézzel-lábbal magyarázkodom, de mindig segítenek rávezetni.
6. Milyen és mennyi idő egy átlagos munkanap?
Én egyik nap délelőtt, következő nap délután dolgozom. A délelőtti napokon 8:00-16:00-ig, esetleg 17:00-ig, a délutáni napokon 14:00-20:00-ig, esetleg 21:00-ig dolgozom. De ez változó. Szombaton alkalmanként dolgozom, amikor van bejelentkező.
7. Milyen a vendégek hozzáállása a külföldről érkező szakemberekhez?
Ez nálam fordítva van. Néha én stresszelek, amikor külföldről jönnek haza vendégek és hoznak magukkal kintről embereket. Igyekszem, hogy a maximálisat tudjam nyújtani, és következő jövetelkor is engem keressenek meg.


8. Gondoltál már arra, hogy másik városban/országban próbálj elhelyezkedni?
Valamikor szerettem volna külföldön is próbálkozni, mivel itt kicsi a város és anyagiakban sokkal szerényebbek a körülmények, mint külföldön, vagy akár itt egy nagyvárosban. Bosszantó, hogy ugyanazért a munkáért a nagyvárosban, akár külföldön sokkal többet fizetnek.
9. Megélhetés szempontjából milyen erdélyi fodrászként dolgozni?
Megélhetés szempontjából, mivel kisváros, csekély 6-7 ezer lakossággal, és minden utca sarkán fodrászat van, így elég szerényen, de meg lehet élni.
10. Tervezted, hogy Magyarországra költözz?
Terveztem kb. 20 évvel ezelőtt, de sajnos nem jött össze. Most itthon, megalapozva a saját fodrász üzletemet, nem biztos, hogy feladnám.


Képek: Szekeres Csilla
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)