Keresés

E-nyugta: ez vonatkozik majd a fodrászokra!

Kérdéseinket Neumanné Érsek Szilvia válaszolta meg az e-nyugta kapcsán!

2026. szeptember 1-jére tolódik az e-nyugta bevezetése Magyarországon. Az elektronikus nyugta a papíralapú nyugtát váltja fel, és a NAV nyugtatár rendszerében tárolják. A vásárlók egy vevői alkalmazáson keresztül férhetnek hozzá az e-nyugtájukhoz. A nyugtát kiállító vállalkozásoknak új, e-nyugtát kibocsátó pénztárgépekre (ePG) kell átállniuk. Tudjuk, hogy ez nagy falat lehet a fodrászok számára, ezért felkerestük Neumanné Érsek Szilvia könyvelőt, aki részletesen válaszolt felmerülő kérdéseinkre.

Nyugta vagy számla

Mielőtt részletesen belemennénk az új nyugtarendszer részleteibe fontos pár dolgot helyre tenni. Sok ember számára nem egyértelmű a nyugta és a számla közötti különbség. Ezt a két bizonylati formát az alábbi pontok alapján lehet a legkönnyebben megkülönböztetni: a nyugta egyszerűbb, vevői adatokat nem tartalmaz, és nem jogosít áfa-visszaigénylésre, ezért az esetek nagy részében a nyugta magánszemélyek részére van kiállítva.

Ezzel szemben a számla részletesebb, tartalmazza a vevő és az eladó adatait (név, cím, adószám, ha van), a termék vagy szolgáltatás pontos megnevezését, mennyiségét, árát, az áfa összegét és mértékét valamint a fizetési módot és határidőt. A vevő kérésére kötelező kiállítani, és vállalkozások költségként elszámolhatják.

Most, hogy már meg tudjuk különböztetni a két formát térjünk rá a nyugtaadási kötelezettségre és annak jelenlegi majd a jövőben alkalmazott szabályaira:

"Magyarországon köteles a termék beszerzője, szolgáltatás igénybe vevője részére nyugta kibocsátásáról gondoskodni, ez alól azonban vannak kivételek. Ilyen kivétel sajtótermékek értékesítése, a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény hatálya alá tartozó szerencsejáték szolgáltatás nyújtása, valamint a kezelőszemélyzet nélküli automataberendezés útján történő termék értékesítése és szolgáltatás nyújtása mentesül." - részletezte a jelenlegi szabályokat Neumanné Érsek Szilvia.

Milyen változások várhatók az e-nyugta bevezetésével?

"2025-ben 3 fajtája van a nyugtának: gépi, kézi és az e-nyugta. A jelenlegi áfatörvény tartalmazza a 2025. július 1-jei határidőt a nyugtáról való elektronikus adatszolgáltatásra. Ennek határideje tolódik ki 2026. szeptember 1-jére. Az e-nyugta bevezetés nagy port kavart. Könyvelőként fontosnak tartom a vállalkozók teljeskörű tájékoztatását és felvilágosítását.

Jelenleg a legtöbb vállalkozás online pénztárgéppel (OPG) teljesíti a nyugtaadási adatszolgáltatást. Azoknál a vállalkozásoknál, ahol az OPG nem kötelező, ezt a feladatot az elektronikus pénztárgép (EPG) látja el. Az e-nyugta egy új technológiai megoldás, amely az online pénztárgépeket (OPG) váltja fel. Az új rendszer lehetőséget ad a vállalkozásoknak, hogy akár mobiltelefonon vagy tableten keresztül is kiállíthassanak nyugtákat. Kétféle pénztárgép csatlakozhat hozzá: hardveralapú (a hagyományos pénztárgépek kibővített verziója) és felhőalapú (amelynél az adatok egy központi szerveren tárolódnak).

A hardveralapú és felhőalapú rendszereket egy központi nyugtatár kapcsolja össze az adóhivatallal. Az értékesítők számára lehetőség nyílik a vásárlói szokások alaposabb elemzésére, feltéve, hogy a vevő ehhez hozzájárul. Azonban a személyes adatok nem kerülnek átadásra, az értékesítők így is hasznos marketinginformációkhoz juthatnak.

Az új rendszer a könyvelők számára is előnyös, mivel a napi zárások és bizonylatok digitálisan elérhetők és akár automatikusan feldolgozhatók. Az e-nyugta bevezetése kezdetben költséget jelent a vállalkozások számára, de hosszú távon egyszerűbb és hatékonyabb pénzügyi és adminisztrációs megoldásokat kínál."

Természetesen az e-nyugta bevezetésével nem válik érvénytelenné a papír alapú nyugta, azonban ezeket a nyugtákat három napon belül köteles a vállalkozó jelenteni. Szilvia véleménye szerint ez rengeteg adminisztrációval jár és rendkívül időigényes. Az e-nyugta rendszer indulása 2026. szeptember 1-je, a vállalkozásoknak pedig 2028-ig lesz lehetősége áttérni. Ezt követően mindenki számára kötelező lesz az e-nyugta bizonylatolási forma.

Mit kell tennie egy fodrászszalonnak az átálláshoz?

Egy fodrászszalonnak az e-nyugta rendszerre való átállásához meg kell tennie néhány nélkülözhetetlen lépést:

  • Mindenképpen meg kell ismerni az e-nyugta működését és jogszabályi előírásait.
  • El kell dönteni, hogy hardveralapú (új pénztárgép) vagy felhőalapú (mobil/tabletes megoldás) rendszert szeretnénk használni.
  • A szükséges berendezések beszerzése, amennyiben a hardveralapú megoldást választjuk (új, e-nyugta kompatibilis pénztárgép)
  • Felhőalapú megoldás esetén egy engedélyezett e-nyugta alkalmazást kell telepíteni egy okostelefonra, tabletre vagy számítógépre.
  • Természetesen az új rendszer regisztrálása a NAV-nál és a központi nyugtatárhoz való csatlakozás biztosítása sem elhanyagolható.
  • Fontos hogy, az alkalmazottaknak meg kell tanulniuk az új rendszer használatát, beleértve a nyugtaadás és számlázás módját.
  • Tájékoztatni kell a vendégeket az elektronikus nyugta lehetőségéről, és biztosítani számukra a papíralapú nyugta opcióját is.

Hogyan érhetik el a vendégek a nyugtát?

"A digitális bizonylatok révén jelentősen csökkenhet a papíralapú nyugták és számlák száma. A vevők egy alkalmazáson keresztül érhetik el és rendszerezhetik az elektronikus nyugtáikat, így a papíralapú blokkok megőrzése szükségtelenné válhat. Az applikáció QR-kódokat generál, amelyekkel a vásárlások könnyebben kezelhetők, illetve a számlázás is automatizálható.  A nyugtakibocsátási kötelezettséget tekintve az e-nyugta kibocsátásának időpontja az, amikor beérkezik a nyugtatárba." - zárta gondolatait a könyvelő.

Bár az idő senkit sem szorít egyelőre, javasoljuk a fodrászok teljes körű tájékozódását és az új rendszerre való minél hamarabbi átállást. Bármikor is tesszük ezt meg, némi tanulási folyamat mindenképp szükséges lesz hozzá. Ráadásul az intézkedés a papíralapú nyugtázás helyet környezetbarát megoldás is lehet, amely ma már nagyon sok fodrász és vendég számára is fontos.

További cikkekért böngéssz az oldalon! :)