
A munkatársaid nem a családod: ez az elsőszámú szabály, amit szalonalapításkor érdemes eszünkbe vésni főnökként, ha a későbbiekben szeretnénk magunkat megóvni a komolyabb konfliktusoktól. Ezúttal összegyűjtöttük neked azt, miért is kell helyén kezelni a kollégákat és hogyan lehetséges megtartani azt a bizonyos három lépés távolságot. Szalonmenedzsment tippjeink következnek.
Szalonmenedzsment: csapatmunka és professzionális hozzáállás a fodrászszalonban
A csapat a munka miatt jött létre, ez az elsődleges feladata és funkciója ennek a közösségnek. Ha ez az alapvető érdek bármilyen módon sérül, akkor ezen változtatnunk kell. Akár drasztikus lépésekkel is, hiszen ezen a vállalkozás jó híre mellett akár a léte is múlhat.
Egy munkakörnyezetben teljesen más szabályok uralkodnak és egészen más a dinamikája, mint egy családnak, vagy baráti társaságnak. Éppen ezért mindig tartsuk szem előtt: a munkatársaid nem a családod.
1. A hibák elnézése a végtelenségig
Ha valaki folyamatosan hibákat követ el és problémákat okoz, vagy adott esetben a többieket fúrja, nem tehetjük meg azt, hogy állandóan elnézzük neki. Egy cégnél ez nem működhet így. Gondolj csak a sportra: ha valaki nem tudja az elvárt teljesítményt nyújtani a csapatjátékban, akkor egy idő után kispadra kerül vagy menesztik a csapatból. Ugyanez a szabály egy munkahelyen is. Az alkalmazott azért kapta meg a munkát, mert megfelelt annak a szintnek, amit elvártak a jelentkezéskor. Ha ezt egy idő után nem tudja hozni, akkor rossz munkaerővé válik, ekkor pedig a főnöknek lépnie kell. Ez nem személyes ellenérzés vagy rosszindulat, ez pusztán professzionális hozzáállás, amit mindenképp el kell sajátítania egy főnöknek, ha egy csapatért felel.

2. Konzekvens viselkedés
Amit az egyik munkaerőtől elvárok, azt várjam el a másiktól is. Hidd el, a többi dolgozó motivációjának sem jó, ha valaki kilóg a csapatból és csak azért van még ott, mert nem meri a főnök megmondani neki, hogy már nem itt van a helye, vagy túl jó barát ehhez… Ha mégis így teszel, először a jól dolgozó kollégáid lelkesedését, majd egész egyszerűen munkaerőként őket fogod elveszíteni. Mérlegelj, mi éri meg jobban!

3. Tudatosítás, iránymutatás és jófejség
Azért, mert te vagy a főnök és esetleg nem tekinted családodnak, közeli barátaidnak az alkalmazottakat, ne érezd magad kellemetlenül. Legyél barátságos a csapattal, de mindenekelőtt tudatosítsd bennük, hogy ők nem a barátaid. Ha belegondolsz, ugyanez vonatkozik a vendégekre is. Velük is kedvesek vagyunk, de alapvetően nem kötünk velük életre szóló kapcsolatokat és barátságokat, mert ők a klienseink, nem a barátaink. Persze ez utóbbi alól van kivétel is, de ez csak a szabályt erősíti…

4. Egy kis pszichológia: csapatdinamika
Egy csapatban – akárcsak a családban, – mindenkinek megvan a maga helye. Egy jó team dinamikájához pedig elengedhetetlen, hogy legyen egy csapatfőnök. Ha mi vagyunk a vezetők, akkor bizony nekünk kell őket terelgetni, és a mi vállunkon van a döntések súlya is. Ha minden áron mi akarunk vezetőként a legjobb barátjuk lenni alkalmazottjainknak, az fordítva is elsülhet, amivel elveszíthetjük mindenki bizalmát, végső soron tekintélyünk sérül. Egy jó vezető kiérdemli a tekintélyt és kollegái bizalmát és ezt bizony nem a kedveskedéssel szerzi meg! Ilyen esetekben mindig racionálisnak kell lennünk, és higgadt fejjel gondolkozni. Ettől még lehetünk mi a világ legjobb, legszuperebb és leglazább főnökei, és ez nem jelenti azt, hogy ne érezhetnénk jól magunkat a munkahelyen a csapatunkkal minden nap.
Szöveg: Kristóf Anikó
Képek: itt, itt, itt és itt
Szalonvezetőként neked mi erről a tapasztalatod? És mi a véleményed alkalmazottként? Várjuk tapasztalataid és jól bevált praktikáid kommentben itt az oldalon. Kicsit görgess lejjebb és már írhatod is véleményed! 😉
Közzétéve: 2017-12-05 19:58