Minden szépségipari szakember álma, hogy egyszer a saját szalonjában fogadhassa vendégeit, és tulajdonosi pozícióval is kiszélesítse szakmai repertoárját. Az üzletnyitás azonban rengeteg kérdést felvet, ezért úgy döntöttünk, hogy körbejárjuk a témakört.
A fodrászszalon nyitása - a legfontosabb teendők
Az elmúlt időszakban feltűnt számunkra, hogy a szakmai csoportokban egyre többen ütköztök ugyanazokba a kérdéskörökbe, amelyek egytől-egyig a szalonnyitáshoz kapcsolódnak. Ez nem is csoda, hiszen a szalonnyitás során rendkívül sok dologra kell odafigyelni, ráadásul a rengeteg apróság, illetve a kötelezettségek területileg változhatnak. Most összegyűjtöttük a legfontosabb szervezeteket, akiket meg kell keresni szalonnyitás előtt.
A szegedi önkormányzat válaszai alapján, ha kereskedelmi tevékenységet is folytatunk a szalonban, a legfontosabb a területileg illetékes önkormányzat felkeresése:
"A fodrászszalon tevékenysége, amennyiben nem végez kereskedelmi tevékenységet, szolgáltatási tevékenységnek minősül és nem tartozik a kereskedelmi tevékenységek végzéséről szóló 210/2009. (IX.29.) Korm. rendelet (továbbiakban: Kormányrendelet) hatálya alá.
Abban az esetben, ha a fodrászszalon kereskedelmi tevékenységet is folytat (tehát valamilyen terméket értékesít), akkor a Kormányrendelet alapján a kereskedőnek az illetékes (a tevékenység végzése helye szerinti) önkormányzat jegyzőjéhez kell kereskedelmi bejelentést tennie."
Javasoljuk ezen kívül az alábbi szervek felkeresését is:
- Fogyasztóvédelem - Bizonyos professzionális termékek továbbértékesítése esetén, a fogyasztóvédelem ellenőrizheti az üzlet legalitását és az ehhez tartozó kötelezettségek betartását (pl. panaszkönyv biztosítása és az ehhez kapcsolódó egyéb szabályok)
- Nemzeti Népegészségügyi Központ - a kémiai biztonság fenntartásának ellenőrzése, népegészségügyi szempontok betartása (pl.: higiénés szempontok), kockázatbecslés
- Katasztrófavédelem - tűzvédelmi szabályok betartása, érintésvédelmi és tűzvédelmi dokumentáció megléte, tűzvédelmi eszközök megfelelő helyen való tárolása
Ha szalonnyitásban gondolkodsz, mindenképp keresd fel tehát a területileg illetékes önkormányzatot, ugyanis bizonyos szabályok kerületi és megyei szinten is eltérhetnek!
Leggyakoribb kérdések
Fodrászszalon nyitása: Be kell-e jelentenem az önkormányzat felé?
Általánosságban elmondható, hogy egy szolgáltatást – legyen szó fodrászatról, kozmetikáról vagy ingatlanközvetítő irodáról -, nem kell bejelenteni a hatóságok felé. A kereskedelmi tevékenységet azonban igen, ezt vedd számításba!
A szalonnyitáson túl kereskedelmi tevékenységet is szeretnék folytatni. Engedélyköteles eljárásnak számít?
Igen. Ahogy fentebb is írtuk, amennyiben egy szolgáltatás kereskedelmi tevékenységgel is kiegészül, akkor már az üzemeltetőnek/kereskedőnek a kereskedelmi tevékenységét ügyfélkapun/cégkapun keresztül be kell jelentenie az üzlet helye szerint illetékes jegyzőnek.
Árusítás csak az üzlethelyiségben végezhető!
Ezen túl, ha viszonteladás/termékárusítás történik, akkor a szalonnak üzlethelyiségnek kell lennie, így a kereskedelmi tevékenység bejelentése előtt, az Épített Környezetért Felelős Igazgatóság Településképi Bejelentési Osztályánál, településképi bejelentést kell tenni, a helyiség rendeltetésének megváltoztatása miatt!
A KERESKEDELMI TEVÉKENYSÉG BEJELENTÉSÉNEK FOLYAMATA:
- A bejelentést kizárólag elektronikus úton keresztül lehet megtenni, hiszen a gazdálkodó szervezetek elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek
- A bejelentést követően, a kereskedő bejelentés-köteles termékkör árusítására vonatkozó bejelentését a kereskedelmi hatóság haladéktalanul ellenőrzi.
- Amennyiben a bejelentés megfelel a jogszabályban előírt feltételeknek, a kereskedelmi hatóság 8 napon belül e tényről igazolás megküldésével értesíti a kereskedőt és nyilvántartásba veszi.
- A kereskedő a bejelentés napjától megkezdheti a kereskedelmi tevékenység folytatását.
FIGYELJ ODA: A kereskedő az adatokban bekövetkezett változást haladéktalanul, illetve a nyitvatartási idő hosszabb ideig, de legalább egy hétig fennálló változását az azt megelőző nyolc napon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek.
SZÜKSÉGES DOKUMENTUMOK:
- a használat jogcímét igazoló dokumentum,
- a tulajdonosok vagy haszonélvezők hozzájárulását,
- vásárlók könyve
- esetleg cégkivonat, aláírási címpéldány, cégnyilvántartásban szereplő adatok
Forrás: Budapest II., V., VII., IX., XI., XIII., XIV., XVII., XX. kerületi önkormányzata, illetve Debrecen-, Miskolc-, Szolnok Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala, Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata
További cikkekért böngéssz az oldalon! :)