
Legújabb sorozatunkban olyan magyar fodrászokat kérdezünk, akik külföldön dolgoznak vagy dolgoztak a szakmájukban. Kíváncsiak vagyunk az eltérésekre és különbözőségekre; a nehézségekre és segítségekre és leginkább arra: vajon külföldön tényleg kolbászból van a kerítés? Negyedik interjúalanyunk Samu Barbara, aki Hollandiában, Haarlemben dolgozik. Fodrász állás külföldön: Hollandia.
Kiindulási hely: Kiskunfélegyháza
Jelenlegi munkahely: Hollandia, Haarlem
Mióta vagy Hollandiában? 4 éve
Szakmailag mennyire elismertek a magyar fodrásziskolák? Hol van a szakmai tudásunk a célország dolgozóihoz képest?
Mikor és miért mentél ki külföldre?
A teljes ismeretlenbe 4 éve érkeztem, szerelem miatt. 🙂
Mennyire ment könnyen a beilleszkedés?
Az elején nagyon könnyen ment minden, rózsaszín köd mindenhol, majd körülbelül 3 hónap múlva iszonyatos honvágy fogott el. Az azt követő hónapban kezdtem el dolgozni és szembesülni azzal, hogy a nyelvtudásom egy 2 éves gyerek szintjével ér fel. (Itt most kifejezetten a hollandra gondolok.) Azt az érzést nem lehet szavakkal kifejezni. Akkor minden ott kavargott bennem, de leküzdöttem és haladtam az árral. Na, nem mondom most is sok nehézségbe ütközök, de alakulok.
Majd akkor változott meg igazán az életem, amikor a párommal leültünk, megbeszéltük, hogy szeretjük egymást és szeretnénk egy család lenni. Ekkor eldöntöttük, hogy én akkor is szeretnék dolgozni, amikor babát várok, de nem akarok véletlenül konfliktus helyzetbe kerülni a főnökömmel, hogyha a gyermek miatt nem menne a munka. Így bementünk az itteni iparkamarához és megnyitottam a saját vállalkozásomat. Az otthonunkból lekerekítve, két hét alatt sikerült kialakítani a saját üzlethelyiségemet. Életem legjobb döntése volt. Ekkor kezdtem el igazán szeretni Hollandiát.
Milyen gyorsan találtál magadnak munkát?
A hatóságok részéről milyen papírt kell beszerezned az elején, hogy munkát vállalhass? Központilag kaptál ehhez segítséget?
Volt esetleg problémád fodrász-vendég viszonylatban a nyelvi akadályok miatt?
Sok segítségre szorultam, néha még most is, ha a hollandról van szó, de problémám nem volt. Inkább nevettünk egy jót, ha valamit nem értettem.
Milyen egy átlagos munkanap és milyen hosszú?
Átlagos holland szalonok napirendje
Saját vállalkozásom napirendje
Jelenleg én a két kisfiam mellől dolgozom a saját vállalkozásomban. Mindeközben helyettesítem egy kolleganőmet, akinek nem régiben született meg a kisbabája. Ebből kifolyólag a saját helyemen kedden és szerdán dolgozom 8:30 és 11:30 között, míg a helyettesítéseket Amszterdamban vállalom csütörtökön és szombaton 8:00-14:00 között. A szombati napon levezetésként 15:00-tól a újra a saját szalonomban vagyok egészen este 7 óráig.
Milyen a vendégek hozzáállása a szakemberekhez?
A vendég maximálisan ad a fodrász véleményére, bízik a szakmai hozzáértésében. A magyar vendégek a legvariálósabbak általában. 😀
…és hozzád, mint bevándorló?
Az első alkalommal próbálják éreztetni – persze nem mindenki -, hogy bevándorló vagy, de a második alkalommal már nagyon elfogadóak.
Lelkileg mennyire megterhelő egy más országban élni, távol a szeretteidtől?
Kezdetben nehéz volt, sok áldozattal és elengedéssel jár az, ha külföldön vagy. De nekem “leszűkült” a családom négy főre. Rájuk koncentrálok elsősorban, és így teljes az életem. 🙂
Piszkos anyagiak: megélhetés szempontjából milyen választás külföldön fodrászként dolgozni?
Az alap dolgok mellett van lehetőséged félretenni? Valóban kolbászból van a kerítés?
Tervezed, hogy hazaköltözöl?
Igen, tervezem egy öt éven belül, családi okok miatt.
Fodrász állás külföldön: Hollandia
Szakmai kihívás 1-10? 5
Előzetes elképzelésemhez mérten 1-10? 8
Szalonban a hangulat 1-10? 10
Munkatársaim 1-10? 10
Vendégköröm 1-10? 8
Szöveg: Fodrászinfó
Képek: Samu Barbara
Tetszett az interjú? Köszönjük a Like-ot és megosztást! Ismersz olyan fodrászt, aki beleillik a képbe és szívesen mesélne külföldi élményeiről? Ajánld neki sorozatunkat és a jelentkezést: kozosseg_kukac_fodraszinfo.com
Közzétéve: 2019-02-01 21:06